Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
21.05.20193 min
Michael Litwin

Michael LitwinIT Content Writer

Nowe Jądro Linuksa 5.2

Wersja Release Candidate nowego potężnego jądra Linuksa jest wyjątkowo ambitna. Oto czego możemy się spodziewać już niedługo.

Nowe Jądro Linuksa 5.2

W ten weekend ruszyła wersja testowa nowego jądra Linuksa 5.2 w pierwszym releasie RC. Okres scalenia trwał dwa tygodnie i wszystko wskazywało na to, że zostanie dodatkowo przedłużony przez prywatne sprawy Linusa Torvladsa, a konkretniej podróż na ceremonie ukończenia studiów przez jego córkę (serdeczne gratulacje dla Patricii Torvalds od redakcji Bulldogjob?). Były również opóźnienia w commitach i pull requestach, i wnioskując z wpisu Linusa, jest jeszcze za wcześnie na pełną dokumentację.

Niemniej jednak, wersja testowa jest dostępna i zawiera naprawdę imponującą ilość nowości, zmian i dodatków.

Case-Insensitive EXT4

Najciekawszą nowością jest opcjonalny system plików EXT4 jako case-insensitive, czyli bez rozróżniania dużych i małych liter. Użytkownicy w komentarzach już wyrazili obawy co do tego pomysłu, zwracając uwagę że może być problematyczny dla casualowych użytkowników, jednak wersja case-insensitive będzie opcjonalna i nie zastąpi kompletnie unixowego systemu.

Sterowniki

Łatka do jądra składa się w dwóch trzecich z nowych sterowników, między innymi Realtek RTW88 jako nowy sterownik WiFi zastępujący poprzedni, problematyczny sterownik RTLWIFI. Znajdą się też nowe opensourcowe sterowniki graficzne ARM i Panfrost oraz ASpeed ​​AST2500 SoC DRM.

Same sterowniki zajmują dwie trzecie wagi nowej łatki, co wynika bardziej z ich natury, gdyż składają się z dużo większej ilości wierszy, jest ich wyjątkowo dużo, oraz mają tendencję do długiego kodu. Jak pisze Torvalds:

Sprawy wyglądają całkiem normalnie. Prawie dwie trzecie poprawki to sterowniki (wszystkie), a resztę stanowią aktualizacje arch, narzędzia, dokumentacja i aktualizacje systemu plików vfs, których było więcej niż zwykle (same tabele Unicode dla case-insensitive EXT4 tworzą jej sporą część).

Wsparcie sprzętowe

Chyba najciekawszy i najobszerniejszy punk wersji 5.2 to szerokie wsparcie sprzętowe. Nowe jądro Linuksa będzie niezłą gratką dla miłośników hardware’u, ze wsparciem sprzętowym dla kart graficznych, procesorów, SoC’ów oraz optymalizacją pod potężne laptopy AMD Ryzen. Możemy liczyć na dużo większą kompatybilność out of the box oraz dużo mniej frustracji w przypadku własnych konfiguracji. Szerokie wsparcie sprzętowe na poziomie Kernela oznacza, że Linux wkrótce może swoją kompatybilnością przypominać Windowsa.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wsparcie dla kart GeForce GTX 1650 (TU117). Niestety, na razie tylko do obsługi wyświetlacza, bez żadnego renderowania 3D, dopóki Nvidia nie wyrazi chęci współpracy.

Imponujące za to jest szerokie wsparcie produktów Intela, od obsługi Comet Lake do Agilex FPGA. Dodatkowo wsparcie dla rdzeni ARM jak Jetson Nano, Orange Pi RK3399, NanoPi Neo4, Chromebook Veyron-Mighty, Orange Pi 3 i różnych mniej znanych rdzeni ARM.

Jednak to nie wszystko, jeśli ktoś wydał już około tysiąca dolarów na preorder VR’owego zestawu Index od Valve, możliwe, że po dostawie będzie mógł się nim bawić na linuksie, choć nie można tego nazwać pełnym wsparciem, dopóki Valve sami nie dostarczą sterowników. Ekipa Torvaldsa, ucząc się na adaptacji HTC Vive, wprowadziła póki co wsparcie dla pulpitu, z którym zestawy VR’owe miewały problemy na Linuksie.

Testy wydajności

Powinniśmy ujrzeć ich wyniki w nadchodzących dniach, tak więc warto mieć oczy otwarte i obserwować nowości na Phoronix.com. Przy tak obszernych zmianach, problemy są raczej nieuniknione, jednak ambitne podejście do nowego jądra wróży całkiem świetlaną przyszłość dla użytkowników Linuksa. Będziemy pisać o zmianach na bieżąco.

Pełna lista właściwości jądra Linuksa 5.2 jest dostępna tutaj, a tutaj przeczytacie wszystkie dostępne oficjalne artykuły na jej temat.

<p>Loading...</p>