Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
3.11.20223 min
Michał Jagodziński
PrawoMichała.pl

Michał JagodzińskiRadca prawnyPrawoMichała.pl

O co chodzi z podatkiem hipotetycznym w 2023 r.

Sprawdź, czym jest podatek hipotetyczny, kogo będzie dotyczył i jak będzie wyliczany w 2023 r.

O co chodzi z podatkiem hipotetycznym w 2023 r.

Po wielkim zamieszaniu z Polskim Ładem, jedną z największych niewiadomych jest to ile faktycznie podatku powinniśmy zapłacić w 2022 roku.

W konsekwencji trudno przewidzieć, czy z urzędu podatkowego otrzymamy zwrot podatku, czy też będziemy musieli jeszcze słono dopłacić. Przed nieprzyjemną niespodzianką ma nas ochronić tzw. „podatek hipotetyczny”. 

Po co nam podatek hipotetyczny?

Jednym z podstawowych zasad rządzących się podatkami jest zakaz dokonywania zmian w prawie podatkowym w trakcie roku, jeśli te zmiany mogłyby pogorszyć sytuację podatników.

Choć, rządzący zapewniali, że zmiany, które weszły w życie od 1 lipca 2022 roku będą korzystne dla przeważającej większości z nas, to jednak są osoby, u których likwidacja ulgi dla klasy średniej i obniżenie stawki PIT faktycznie podwyższyła podatki. Aby temu zaradzić, rząd wprowadził w przyszłym roku tzw. „podatek hipotetyczny”.

Na czym polega podatek hipotetyczny?

Każdy z nas, przy składaniu PIT-u za 2022 roku będzie mógł wybrać, czy chce się rozliczyć według zasad obowiązujących do końca czerwca 2022 roku, czy nowych — obowiązujących od lipca.

To nie jedyny wybór, który czeka podatników, ponieważ wzorem lat poprzednich mogą rozliczyć się samodzielnie lub z małżonkiem. Z kolei przedsiębiorcy wybiorą także, czy rozliczą się według ryczałtu, czy skali podatkowej. 

W praktyce okazuje się, że do wyboru możemy mieć nawet 5 różnych sposobów rozliczenia podatkowego, a podatek wyliczony na podstawie każdej z tych metod może się istotnie różnić. Co, jednak jeśli okaże się, że podatnik, który wybierze rozliczenie na nowych przepisach zapłaci większy podatek niż miałoby to miejsce w przypadku starych przepisów? 

Mem z Polskim Ładem i 5 formami rozliczenia podatkowego

Pewną ochronę daje w tym przypadku właśnie podatek hipotetyczny, czyli podatek obliczany w celu ustalenia różnicy pomiędzy podatkiem należnym za 2022 roku wynikającym z zeznania złożonego zgodnie z nowymi przepisami a przepisami zawierającymi w sobie ulgę dla klasy średniej oraz skalę podatkową obowiązującą do 30 czerwca 2022 roku.

Jak obliczyć podatek hipotetyczny?

W największym skrócie podatek hipotetyczny oblicza się porównując sytuację podatnika na „starych” i „nowych” przepisach. Jeśli okaże się, że podatek na starych „przepisach” będzie niższy, niż na „nowych” przepisach, urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku. Analogicznie zadziała to w odwrotnym przypadku.

Kto obliczy podatek hipotetyczny i w jaki sposób to zrobi?

Podatek hipotetyczny będą obliczały automatycznie urzędy skarbowe, bez konieczności składania odrębnych wniosków. Wsparciem dla skarbówki ma się okazać nowe oprogramowanie, którego przygotowanie zleciło Ministerstwo Finansów.

MEM Polski Ład i wprowadzenie podatku hipotetycznego w 2023 r.

Jak wskazują urzędnicy, „tworzone obecnie narzędzie informatyczne automatycznie dokona wyliczenia hipotetycznego podatku należnego. Jeżeli obliczony przez KAS hipotetyczny podatek należny będzie niższy od wykazanego przez podatnika podatku należnego w zeznaniu podatkowym, podatnik otrzyma zwrot różnicy podatku”.

Pozostaje życzyć powodzenia programistom i liczyć na to, że stworzone przez nich oprogramowanie ostatecznie rozwiąże węzeł gordyjski, jakim okazał się Polski Ład i wszystkie późniejsze zmiany w przepisach podatkowych.


O ekspercie

Michał Jagodziński jest radcą prawnym w KPPW Legal & Tax i specjalistą w zakresie prawa pracy. Na co dzień pomaga przedsiębiorcom i działom HR w przygotowaniu niezbędnych procedur, regulaminów i umów oraz wspiera ich w niełatwych zmaganiach z prawem pracy. Michał prowadzi również szkolenia dla działów HR i pracodawców w zakresie pracy zdalnej i innych zmian w kodeksie pracy.

<p>Loading...</p>