Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
19.08.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Odpal Kali Linux z GUI z poziomu Windowsa

Dystrybucja Kali Linux świętuje wydanie wersji 2020.3, a dodatkowo można ją teraz odpalić wraz z jej GUI z poziomu Windowsa.

Odpal Kali Linux z GUI z poziomu Windowsa

Kali Linux wydał wersję 2020.3, która jest pierwszym krokiem, jeżeli chodzi o przejście w tej dystrybucji z Basha jako domyślnej powłoki do ZSH. Co więcej, Kali Linux wykorzystuje teraz w pełni potencjał Windows Subsystem for Linux 2, które pozwoli na uruchomienie graficznego interfejsu za pośrednictwem Windowsa. Sam Kali Linux jest dystrybucją zbudowaną dla specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem, zawierającą mnóstwo pakietów i narzędzi, które mogą zostać wykorzystane przez „etycznych hakerów” (ang. ethical hackers) do testów penetracyjnych. 

Przejście do ZSH jako domyślnej powłoki

Zespół Kali Linuksa wyjaśnia, że z Bashem można zrobić naprawdę sporo, ale ZSH pozwala użytkownikom na jeszcze więcej. ZSH zapewnia nowe wtyczki, motywy oraz dodatkowe funkcje takie jak rozszerzenie ścieżek, autosugestie oraz automatyczna zmiana domyślnego katalogu. 

Wraz z wydaniem 2020.3 Bash nadal będzie domyślną powłoką Kali Linuksa, ale ZSH już się pojawi z nową konfiguracją stworzoną przez zespół Kali Linuksa. Wraz z wydaniem 2020.4 ZSH będzie już domyślną powłoką dla tej dystrybucji. 


Korzyści ZSH

GUI w Windows Subsystem for Linux

Gdy po raz pierwszy wydano Windows Subsystem for Linux, to wykorzystywał on kernel kompatybilny z Linuksem, który tłumaczył wywołania systemowe na takie, które mogłyby być wywołane w kernela Windowsa. Wraz z wydaniem Windows Subsystem for Linux 2, prawdziwe jądro Linuksa działa za pośrednictwem wirtualizacji Hyper-V. Co więcej, WSL2 również pozwala na wykonanie plików Windowsa bezpośrednio z danej dystrybucji WSL Linuksa. 

Wykorzystując ten feature, Kali Linux stworzył pakiet o nazwie Win-Kex z klientem Windows VNC, który jest połączony ze środowiskiem graficznym Xfce, działającym wewnątrz WSL. Oto jak to może wyglądać:

Ikony narzędzi

Wraz z wydaniem 2020.3, każde z narzędzi w Kali Menu będzie miało swoją własną ikonę. Nowe ikony pojawiały się stopniowo, ale zespół Kali Linux twierdzi, że wreszcie nadszedł ten moment, w którym każde narzędzie będzie posiadało swoją własną, wyjątkową ikonę.


Ikony narzędzi Kali Linux

Pozostałe nowości w 2020.3

Do innych zmian w Kali 2020.3 należą m.in. usprawnienia w procesie konfiguracyjnym poprawiające prędkość instalacji, która niesie ze sobą aktualizacji. Wydanie to również dodaje lepszą obsługę na urządzeniach ARM z 39 obrazów instalacyjnych. Mamy też sporo usprawnień, jeżeli chodzi o Kali NetHunter, czyli narzędzie do testowania penetracyjnego urządzeń mobilnych.

Jak zainstalować Kali Linux 2020.3

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to może pobrać obrazy ISO, które obsługują pełną instalację lub wszystkie dystrybucje. Ci natomiast, którzy dokonują aktualizacji z poprzedniej wersji, mogą użyć następującej komendy:

echo "deb http://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list

sudo apt update && sudo apt -y full-upgrade

[ -f /var/run/reboot-required ] && sudo reboot -f


Aby sprawdzić, czy aktualizacja przebiegła pomyślnie, wystarczy wpisać:

grep VERSION /etc/os-release
<p>Loading...</p>