Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
29.06.20165 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Outsourcing w IT

Outsourcing w IT

Zyskująca na popularności forma zatrudnienia polegająca na wypożyczaniu pracownika jest rozwiązaniem stosowanym przez pracodawców, którzy mają kłopot ze znalezieniem specjalistów z branży IT. Rynek firm informatycznych staje się z roku na rok coraz bardziej kosztowny. Przyczyną tego stanu jest większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów zarówno przez duże, średnie  jak i małe przedsiębiorstwa. Stąd zrodził się pomysł body leasingu.

Co to jest body leasing?

Jest to forma outsource’owania pracowników danej firmy, która przekazuje ich, ‘wypożycza’ do wykonania jakiegoś projektu w innym przedsiębiorstwie. W ten sposób wzmacnia się siły przerobowe zespołu o dodatkowe osoby.. Wypożyczający płaci za tę usługę rodzimej firmie programisty, oszczędzając czas na procesie poszukiwania i rekrutacji. W wielu sytuacjach te kilka dni (czasem tygodni), może uratować projekt.

Co to jest team leasing?

Podobnie jak w przypadku body leasingu firma wynajmuje zespół profesjonalistów do danego zadania. Dzięki temu rozwiązaniu można szybko przejść do wykonywania zlecenia. W tym modelu zatrudnienia zazwyczaj udaje się uniknąć ryzyka związanego z organizowaniem pracy i adaptowaniem się do grupy przez programistów - wynajmujemy już zgrany zespół.

Różne formy współpracy

Zależnie od rodzaju projektu wynajmuje się pojedynczych pracowników bądź całe zespoły specjalistów. Ich pracę rozlicza się na dwa sposoby:

  • Time&material  
  • Fixed price

Pierwszy z nich polega na rozliczeniu przepracowanych godzin. Programiści dokonują estymacji zadań projektowych i na jej podstawie wyceniane są ich usługi. Jak powszechnie wiadomo, zdarza się (a nawet bardzo często :)), że projekt trwa nieco dłużej niż zakładał klient/developer, co w przypadku time&material jest bardzo istotne.  Rozwiązanie to stosuje się zazwyczaj przy projektach, które nie mają jeszcze rozpisanych tasków i ustalonego zakresu działań. Ten system najczęściej wykorzystuje się przy długoterminowych zleceniach, rozwoju aplikacji oraz utrzymywaniu systemów oprogramowania.

Drugi - Fixed price, polega na obliczeniu wartości danego projektu wykonywanego przez zespół programistów jeszcze przed jego realizacją, czyli oprócz estymacji czasowej, trzeba również precyzyjnie nakreślić całą koncepcję, funkcjonalności etc. Po zrealizowaniu tych założeń i dostarczeniu projektu klient płaci za gotowy produkt. Zaletą tego modelu (z punktu widzenia klienta) jest to, że nie musi on rozliczać się za nadgodziny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku fixed price, klient nie może ingerować w ustalony model projektu (nie może proponować nowych zmian itp.). Dlatego warto przed podjęciem tego rodzaju współpracy, ustalić, czego dokładnie oczekujemy od produktu.

Jakich specjalistów się zatrudnia?

Obecnie na rynku rośnie zapotrzebowanie na programistów zajmujących się takimi językami jak.: Ruby on Rails, .Net, Java, Python; wraz z rozwojem aplikacji mobilnych bardzo są specjaliści zajmujący się programowaniem na: IOS (Swift i dawniej Objective C) oraz Android (na przykład Java, czy Kotlin).

Zalety Body Leasingu

Przy tym rozwiązaniu zyskuje nie tylko pracodawca, ale również leasingowany specjalista. Możemy wyróżnić takie zalety jak:

  • Obniżenie kosztów utrzymania pracownika (urlop i okres chorobowy, szkolenia itd.);
  • Oszczędność czasu pracodawcy (nie musi tracić dni (czasem tygodni, czy miesięcy) na szukanie programisty, rekrutację, selekcję)
  • Dostosowanie członków zespołu i ich umiejętności do konkretnego projektu;
  • Pewność, że zatrudnia się specjalistę (zakładając, że my albo ktoś inny zweryfikował już jego umiejętności)
  • Szybkość reakcji - kiedy potrzebujesz pracownika od zaraz;
  • Mało formalności - wystarczy umowa z firmą oraz faktura;
  • Płatność za gotowy i jakościowo dobry produkt;
  • Możliwość dodatkowego zarobku (jeśli twój pracownik nie ma na dany okres czasu żadnych zadań, możesz go wynająć innej firmie - w ten sposób wszyscy na tym zyskują, gdyż ty zarabiasz, inna firma ma dodatkową osobę, która może uratować projekt, a programista ma możliwość wzięcia udziału w ciekawym projekcie (przynajmniej czasem :));
  • Kolejnym plusem dla leasingowanego pracownika jest możliwość zobaczenia, jak się pracuje w innej firmie, poznanie jej know-how oraz nauczenie się nowych metod pracy. Ponadto programista taki może poznać nowych ludzi, wymienić się z nimi doświadczeniami i nauczyć się czegoś nowego

Wady Body Leasingu

Oczywiście, nie ma rozwiązań idealnych. Warto przytoczyć negatywne aspekty tego modelu pracy.

  • Brak ‘swoich’ programistów - firma zatrudnia pracowników tylko na okres trwania projektu, po którym zwykle nie może (zazwyczaj jest to zawarte w umowie) ich przejąć i zaproponować lepszych warunków pracy. Poza tym są oni wdrażani w funkcjonowanie całego biznesu przedsiębiorcy, poznają know-how etc. i po pewnym trzeba będzie znów szukać nowych osób… na stałe (chyba, że firma planuje oprzeć swoją działalność na body leasingu).
  • Brak identyfikowania się pracownika z firmą do której jest wypożyczany. Często leasingowani programiści mają świadomość, że w danym przedsiębiorstwie będą pracować tylko przez określony z góry czas i mogą odczuwać przez to brak motywacji, czy też przywiązania do pracodawcy.

Co musisz wiedzieć, przed podpisaniem umowy, o Body Leasingu

Koniecznie trzeba zrobić background check firmy, która proponuje taką formę zatrudniania. Sprawdź jej referencje oraz przy jakich projektach pracowali oferowani programiści. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ zależy ci na czasie, a nie na uczeniu wynajętego konsultanta. Podczas negocjacji umowy również trzeba mieć głowę na karku - czasami cena wypożyczonego pracownika przewyższa koszty zatrudnienia nowego. Ponadto warto określić kluczowe warunki umowy takie jak: harmonogram oddawania zadań, NDA oraz zastrzec, że konkurencyjna firma nie może ‘podebrać’ Twojego specjalisty po zakończeniu okresu trwania umowy,.

Praca zdalna a body leasing

Wydawałoby się, że jest to forma współpracy nie do zrealizowania. Pracownik powinien być przy projekcie, mieć kontakt z Project Managerem i innymi programistami, być na spotkaniach projektowych itd. Nic bardziej mylnego, outsourcing jest bardzo często wykonywany właśnie na zasadach home office. Oczywiście programiści tacy muszą uczestniczyć w spotkaniach zespołu i przy opracowywaniu strategii, jednakże może się to odbyć za pomocą na przykład Skype’a. Ponadto częstą praktyką jest wyznaczanie deadline’ów, które muszą być dotrzymane - zgodnie z umową. Delegowanie pracy zdalnej jest tez na rękę pracodawcy-klientowi, gdyż nie musi wygospodarowywać w biurze miejsca dla kolejnego pracownika, ponosić kosztów związanych z utrzymaniem np. komputer, biurko, krzesło, pakiet kafeteryjny itd.

Kolejną zaletą tej formy zatrudnienia jest możliwość wynajęcia konsultanta przez mniejsze firmy usytuowane w mniejszych miejscowościach. Należy jednak pamiętać, by przy tym dopilnować kwestii dotyczących zarówno ochrony danych, jak i harmonogramu przesyłania kolejnych rozwiązań/części zadania.

Jak w Polsce wygląda outsourcing IT?

Na podstawie raportu KMPG klienci najczęściej wybierają usługi outsourcingowe w Indiach (koszta są tam śmiesznie niskie, podobnie jak jakość), a zaraz po nich w Polsce, chociaż coraz większą rolę zaczynają już odgrywać takie kraje jak Białoruś, czy Ukraina. Rynek tego rodzaju usług IT jest coraz większy, o czym świadczy ilość firm, które się tylko w tym specjalizują.

Oto niektóre z nich:

  • TeamQuest
  • PKO BP Finat
  • CONNECTIS
  • Britenet
  • Cloudware
  • Qumak
  • SII

W zakres usług takich firm zazwyczaj wchodzi: rozwój oprogramowania , testowanie, opracowywanie rozwiązań bizesowych w IT, infrastruktura IT ( m.in.monitoring, wirtualizacja, bazy danych), inżynieria przemysłowa.  

Zarówno body leasing, jak i team leasing są bardzo korzystnymi formami zatrudnienia. Szczególnie polecamy je tym firmom, które szybko się rozwijają i mają nadmiar zleceń. Warto wtedy zastanowić się nad leasingiem pracowników.   

<p>Loading...</p>