Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
17.12.20165 min
Nina Ognik-Mróz

Nina Ognik-Mrózcoach ACC, ICFFUTURE COACHING INSTITUTE I www.futureci.com

Pewność siebie w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Pewność siebie w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Pewnym jest, iż podczas rozmowy o pracę sprawdzone zostaną Twoje kompetencje oraz posiadane umiejętności wymagane na danym stanowisku pracy, jednak osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne oprócz wykazanych kwalifikacji zawodowych, w swoich wyborach kierują się przede wszystkim pierwszym wrażeniem postawy kandydata. Liczy się uśmiech, kontakt wzrokowy, pewny uścisk ręki, postawa ciała, ton głosu, komunikacja werbalna oraz niewerbalna, pozytywne nastawienie oraz wykazane zaangażowanie.

Krótko, chodzi o pewność siebie! 

Pewność siebie nie jest arogancją i butą ani zewnętrzną maską, zakładaną od czasu do czasu z okazji rozmów kwalifikacyjnych czy publicznych wystąpień. Pewność siebie jest to działanie zgodnie z posiadanymi wewnętrznymi wartościami, które uważamy za ważne, jest to wewnętrzna świadoma postawa, niezależna od wyzwań, o charakterze wewnętrznym (strach przed porażką, lęk przed odrzuceniem, niepewność sukcesu czy stres) oraz okoliczności o charakterze zewnętrznym (uroda i wygląd zewnętrzny, reakcje oraz ocena otoczenia i ewentualny brak akceptacji).

Prawdziwa pewność siebie to postawa życiowa polegająca na posiadaniu zaufania do siebie, które jest największym źródłem pozytywnej energii wewnętrznej, pomaga w przełamywaniu naszych lęków, obaw oraz barier i w zarządzaniu stresem, a tym samym jest podstawowym wyznacznikiem osiągniętego sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym

Co i jak zrobić aby zwiększyć zaufanie do siebie, a tym samym podnieść swoją pewność siebie będącą podstawą osiąganych sukcesów? To pytanie zadają sobie niemal wszyscy kandydaci stojący w obliczu zbliżającej się rozmowy kwalifikacyjnej. Poniżej przedstawiam kilka skutecznych coachingowych pomysłów.

Pewność siebie loading… 40%

Budowanie samoświadomości.

Samoświadomość – bardzo modne dziś i powszechnie stosowane słówko przez coachów, trenerów oraz osób zajmujących się rozwojem osobistym pojęcie, ale czym ta samoświadomość tak naprawdę jest? 

Samoświadomość to podstawa oraz fundament spełnionego życia. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że samoświadomość to taki stan psychiczny, w którym człowiek postrzega siebie oraz zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, zachodzących w jego sferze mentalnej, emocjonalnej oraz fizycznej. Samoświadomość jest podstawowym budulcem pewności siebie i jest niezwykle pomocna w sytuacjach, w których stajemy w obliczu sytuacji, w których niezbędne jest dokonanie autoprezentacji, np. na rozmowie rekrutacyjnej, na której z pewnością specjalista ds. rekrutacji będzie chciał dowiedzieć się o nas czegoś więcej. Zapraszam do wniknięcia w głąb siebie, zadbania o swoje wnętrze i poświęcenia sobie tych kilkunastu minut i dokonania poniższego efektywnego auto-coachingu:

Kim jestem i jaki jestem?

Co myślę o sobie? Na jakiej podstawie tak myślę o sobie?

Jakie są fakty?

Jakie są moje osiągnięcia?

Co lubię?

Co jest dla mnie ważne? 

Po co mi to? Czego chcę? Czego oczekuję?

Co mogę zaoferować w zamian?

Pewność siebie loading… 70%

Zmiana perspektywy

Zmiana perspektywy postrzegania - pamiętaj, że to jak postrzegasz siebie, otoczenie oraz sytuacje, które Cię spotykają zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To Ty decydujesz! Każdą, nawet tą najtrudniejszą sytuację osobistą lub zawodową możesz przekształcić z korzyścią dla siebie, ponieważ faktem jest, iż bez porażek nie ma sukcesów!

Nie wierzysz? Pomyśl więc o trudnej sytuacji zawodowej lub osobistej, poświęć te parę minuj dla siebie i szczerze odpowiedz na poniższe pytania:

Czego dowiedziałem się o sobie dzięki tej sytuacji?

Czego nauczyła mnie ta sytuacja?

Co zyskałem dzięki temu doświadczeniu?

Zmiana perspektywy językowej - pamiętaj, że to co powtarzasz sobie tocząc monolog wewnętrzny oraz to jakiego języka używasz komunikując się z otoczeniem zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To Ty decydujesz! Warto zmienić sposób komunikacji na ten z pozytywnym wydźwiękiem, pożyteczny i podnoszący energię Twoją, jak i Twojego słuchacza. Jest to bardzo ważne, szczególnie w sytuacjach takich jak rozmowa rekrutacyjna, na której to właśnie od komunikacji zależy Twoje być lub nie być (pracownikiem) w danej firmie, np.:

powinienem = chcę

muszę = dobrze będzie gdy…

byłem zmuszony = zdecydowałem

próbuję = sprawdzam

postaram się = zrobię

problem = wyzwanie

porażka = doświadczenie, lekcja, nauka

wada = zaleta w nadmiarze ;)

Zmiana perspektywy odbioru – pamiętaj, że to jak odbierasz daną sytuację zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To Ty decydujesz! Rozmowa rekrutacyjna jest niekiedy niewygodną i bardzo stresującą sytuacją dla kandydata, który w krótkim czasie chce zaprezentować się jak najlepiej. Aby zwiększyć pewność siebie na tę okoliczność uświadom sobie, że „po drugiej stronie” także siedzi człowiek – osoba rekrutująca pracowników, która również w krótkim czasie ma za zadanie zgromadzić niezbędne informacje o kandydacie i na tej podstawie podjąć wiążącą decyzję…

Pewność siebie loading… 100%

Pozytywna wizualizacja

Teraz gdy już zbudowałeś samoświadomość oraz dowiedziałeś się jak zmieniać swoją perspektywę na tą dla Ciebie korzystną przyszedł czas, aby dodać szczyptę magii w postaci twórczej wizualizacji, często wykorzystywanej podczas sesji coachingowych.

Wizualizacja jest skutecznym narzędziem rozwoju osobistego, dzięki której można osiągać wymierne sukcesy w życiu osobistym i zawodowym, jest ona dobrze znana i powszechnie stosowana przez amatorów, sportowców tj. Adam Małysz przez kręgi polityczne, po astronautów NASA. Ta technika mentalna polega na tworzeniu oczami wyobraźni silnej wizji osiągnięcia upragnionego celu. Mózg jest tajemniczym i niezmiernie skomplikowanym narzędziem, które człowiek otrzymał od natury do swojej dyspozycji. Wg. badań (m.in. D. Waitley’a czy G. Woodman’a z Uniwersytetu Vanderbilt) wynika, iż ludzki mózg nie odróżnia mentalnych wizji od rzeczywistości, ponieważ już samo wyobrażenie jest dla niego tak samo autentycznym bodźcem jak rzeczywiste zdarzenie. W przypadku sportowców olimpijskich samo wyobrażanie sobie uprawiania aktywności fizycznej powodowało skurcze mięśni czy zmianę ciśnienia tętniczego, a Ci olimpijczycy którzy wizualizowali osiąganie rewelacyjnych wyników osiągali większe sukcesy w sporcie, niż ci którzy nie korzystali z tej mentalnej metody. 

Wizualizacja pomaga realizować cele i jest doskonałym narzędziem do zwiększania pewności siebie oraz utrzymywania wysokiej energii i motywacji w dążeniu do wyznaczonego wyniku np. otrzymania pracy. W tym kontekście dobrze jest wyobrażać sobie np. swoją niepohamowaną radość czy serdecznie gratulujących nowej pracy przyjaciół i rodzinę, świętujących wspólnie sukces przy lampce szampana. W tym kontekście nowego znaczenia nabiera popularne powiedzenie „Fake it, till you make it” Wyobraźnia jest niczym nieograniczona i możesz wizualizować dowolny temat w dowolny sposób, ale najważniejsze jest aby:

  • Wizualizacja była dokonana w stanie relaksu (stan ALFA) w miejscu i czasie, gdy nikt i nic Ci w tym nie przeszkodzi;
  • Tematem twórczej wizualizacji jest to, czego tak naprawdę chcesz, a nie to czego nie chcesz lub boisz się;
  • Zaangażować w wizualizację wszelkie swoje zmysły i wyobrażać sobie to, co się dzieje gdy osiągnąłeś swój sukces: Co wtedy widzisz? Co słyszysz? Co czujesz? Kto jest z Tobą?
  • Koncentrować się na swojej wizji jak najdłużej i jak najczęściej;

Na zakończenie wspomnę, iż jedną z najbardziej efektywnych metod pracy m.in. nad zwiększaniem pewności siebie jest coaching. Wg. badania opublikowanego w 2009 roku, wykonanego przez PricewaterhouseCoopers na zlecenie ICF Global (International Coach Federation), w którym wzięło udział ponad 2000 osób będących klientami coachingu z ponad 60 krajów, klienci coachingu wykazali wyraźną poprawę w obszarach tj.: pewność siebie (80%), związki (73%), kompetencje komunikacyjne (72%), kompetencje interpersonalne (71%), wydajność w pracy (70%), równowaga życia zawodowego i osobistego (67%), zdrowie i dobre samopoczucie (63%), rozwój życia zawodowego i nowe możliwości zawodowe (62%), organizacja życia osobistego (61%), zarządzanie firmą (61%), zarządzanie czasem (57%) oraz efektywność zespołów (51%).

<p>Loading...</p>