Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
14.09.20223 min
Bulldogjob

Bulldogjob

PHP Developer – jak zacząć karierę

Poznaj pożądane kompetencje PHP Developera oraz sprawdź, co powinieneś umieć, by zacząć karierę w tym kierunku.

PHP Developer – jak zacząć karierę

PHP od lat pozostaje jednym z najważniejszych, a być może najważniejszym językiem skryptowym wykonywanym po stronie serwera. Choć mamy Node.js, Ruby i coraz częściej dużą rolę w takich zastosowaniach odgrywa Python, to jednak PHP trzyma się mocno i jest godną rozważenia ścieżką kariery, jeśli chodzi o rozwijanie aplikacji webowych, ale nie tylko. Warto więc rozważyć sposoby na to, jak zostać PHP Developerem.

PHP – jak zacząć?

W porównaniu choćby z opisywanym przez nas w ostatnim czasie stanowiskiem Administratora IT, PHP nie determinuje tak restrykcyjnych wymagań co do wykształcenia. Oczywiście studia techniczne na takich kierunkach, jak informatyka nikomu nie zaszkodzą, niemniej większą rolę w zakresie wymagań wobec kandydatów odgrywa doświadczenie, ale też certyfikacja. Punktem wyjścia może być jednak nie zinstytucjonalizowana edukacja, lecz… dobra znajomość HTML-a.

Bardzo często to właśnie wywoływanie określonych znaczników w zależności od warunków bywa główną rolą skryptów PHP. Siłą rzeczy projektowanie aplikacji webowych i tak wymagać będzie znajomości HTML-a, więc również w przypadku PHP pierwszym i relatywnie łatwym krokiem będzie właśnie HTML. Dopiero po zapoznaniu się z tym zasobem możliwa będzie sensowna nauka PHP z jednym z popularnych podręczników i dalszy rozwój w kierunku np. AJAX-a i budowania dynamicznych aplikacji. 

Warto przy tej okazji wspomnieć o PHP-GTK. O ile bowiem PHP jest kojarzony przede wszystkim z językiem wykorzystywanym w ramach WWW, tak można z nim budować także aplikacje desktopowe z graficznym interfejsem użytkownika. Ponadto PHP od wersji 7 nabrało także funkcji, które wykorzystywać można w budowaniu programów wykorzystujących wyspecjalizowane sztuczne inteligencje i procesy uczenia maszynowego – PHP jest na przykład aktywnie wykorzystywane do budowania botów.

Certyfikacja PHP Developera

W przypadku PHP doświadczenie odgrywa kluczową rolę w odnajdywaniu możliwości awansu – na stanowisku PHP Developera zarobki rosną w zasadzie liniowo proporcjonalnie do doświadczenia. Jasnym jest więc, że aby rozpocząć karierę jako PHP Developer, warto zbierać swoje dotychczasowe dokonania w postaci np. githubowego portfolio, które przedstawić można już w procesie rekrutacyjnym. Ale nie tylko – ważną rolę odgrywają także certyfikaty.

Bodaj najszerzej respektowanym certyfikatem potwierdzającym te lub inne umiejętności w pisaniu skryptów PHP jest ten wystawiany przez firmę Zend. W tym przypadku mamy do czynienia z jeszcze jednym wymogiem, poza oczywistą wspomnianą znajomością HTML-a – trzeba mianowicie zapoznać się z podstawami wiedzy o bazach danych SQL. Po otrzymaniu certyfikatu będziemy mieli niezłą orientację w obiektowym paradygmacie programowania, składni, funkcjach, operacjach I/O czy obsłudze błędów i wyjątków.

Kolejnym godnym polecenia programem certyfikacyjnym jest W3Schools. Fundacja, która w dużej mierze standaryzuje to, jak dziś wygląda usługa WWW, oferuje program, który zdaje się mniej zaawansowany niż w przypadku Zend, ale który może być świetnym zastrzykiem nowych informacji na początek i dobrym punktem wyjścia dla dalszego rozwoju. Zaletą programu certyfikacyjnego W3Schools jest ogólnodostępność materiałów edukacyjnych – przygotowywać do egzaminu można się w swoim tempie i bezpłatnie.

Poza certyfikatami dostępne są oczywiście wszelakie kursy – często z podziałem na kolejne poziomy wtajemniczenia – agregowane przez takie portale jak Udemy czy Coursera, których jednak jakość i przełożenie na faktyczne umiejętności w zakresie programowania w PHP należy ustalać indywidualnie.

Wybór ścieżki PHP Developera

Kluczową kwestią, jeszcze przed podjęciem się kursów certyfikacyjnych, może być określenie priorytetów – odpowiedzenie sobie na pytanie: co chcę robić z PHP? Liczba zastosowań tego języka z czasem i kolejnymi wersjami znacznie się rozszerzyła i dziś oprócz oczywistych dynamicznych i relatywnie szybkich aplikacji webowych można pisać choćby wspomniane już skrypty przetwarzające język naturalny, co zdaje się ścieżką perspektywiczną.

Przede wszystkim zaś należy pamiętać, że PHP – choć leciwe i w dobie Node.js być może kojarzące się z przeszłością Internetu – nadal jest na ogromną skalę wykorzystywane i aktywnie rozwijane. Szacuje się, że PHP jest w użyciu przez ponad 77% wszystkich witryn stosujących języki skryptowe wykonywane po stronie serwera. Zainteresowanych tym kierunkiem rozwoju kariery zachęcamy do lektury:

<p>Loading...</p>