Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
28.01.20215 min
Bulldogjob

Bulldogjob

PHP Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia PHP Developer w zależności od frameworka, stażu, formy i miejsca zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie szukać pracy jako programista PHP.

PHP Developer - praca i zarobki w Polsce

PHP to skryptowy język programowania przeznaczony do generowania stron internetowych i tworzenia aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. Jest to język dynamicznie typowany, a jego oficjalna implementacja została stworzona przez Zend Technologies, czyli amerykańską firmę software’ową specjalizującą się w oprogramowaniu World Wide Web. Co więcej, PHP jest rozprowadzany na otwartej licencji - każdy więc może pobrać go za darmo i używać praktycznie bez żadnych ograniczeń. 

To tyle tytułem wstępu. Pod adresem PHP niestety padło i cały czas pada wiele zarzutów - a że przestarzały, a że wolny, a że nikt go tak naprawdę nie używa - a prawda jest taka, że w PHP napisano 80% z 10 milionów najpopularniejszych stron internetowych, w tym Facebook, Wikipedia, IBM, WordPress, Tesla, czy WhatsApp. Niestety wielu koderów zapytanych o to, który język programowania lubią najmniej, bez wahania odpowie, że PHP. A prawda jest taka, że PHP nie jest taki zły

Od momentu wypuszczenia wersji 7.0 wiele się poprawiło. PHP jest o wiele szybszy, a wiele jego elementów zostało uporządkowanych, gdyż w wersji 4 i 5 był dosyć spory bałagan.

Nic zatem dziwnego, że przy tak dynamicznym rozwoju tego języka programistów PHP nadal nie brakuje, a technologia ta nadal jest pożądana na rynku pracy. Jeśli nie wierzycie, spójrzcie na naszą stronę z ofertami, gdzie PHP to główny język

Podejrzewamy, że wiele osób może być zainteresowanych rozwojem zawodowym z PHP w roli głównej. Z tego artykułu dowiesz się zatem, ile realnie PHP Developer zarabia zatrudniony w Polsce. 

Większość programistów PHP to ludzie w następującym przedziale wiekowym: 19-30 lat, a jest ich około 61% całości przebadanych. Nieco mniej jest ludzi przed 40, bo ok. 36%, a najmniej jest programistów, którzy przekroczyli 40 lat - tutaj mamy tylko ok. 2% ogółu.

Powyższe dane mogą dziwić, zwłaszcza ze względu na to, że PHP to w sumie dosyć stary język (jak wspomniano wcześniej, powstał w 1995 roku). Ostatnio jednak, jak wspominaliśmy wcześniej, można zaobserwować bardzo dynamiczny wzrost tego języka, a jego popularność nie spada - być może jest to czynnik przyciągający wielu młodych developerów. 

Nasze rozważania opierać się będą na konkretnych danych wyciągniętych z naszych ofert pracy oraz z raportu z Badania Społeczności IT (a tutaj link do nowego badania, które obecnie się odbywa). Co więcej, średnie zarobki będą odpowiadać takim czynnikom, jak specjalizacja, miasto, wielkość firmy, czy branża.

Przejdźmy zatem do konkretów.

Staż a zarobki

Skupimy się tutaj na juniorach, midach i seniorach. Ile każdy z nich ma doświadczenia w latach? Junior PHP Developer pracuje zazwyczaj do 2 lat, staż pracy mida to od 2 do 5 lat, a Senior PHP Developer pracuje od 5 do 10 lat. Jeśli chodzi o juniorów, to PHP jest w miarę prosty do rozpoczęcia nauki, a to głównie dlatego, że jego składnia jest relatywnie prosta

Zobaczmy teraz, jak średnio zarabia się w każdej z wyżej wymienionych grup:

  • Junior PHP Developerzarabia średnio 3849 PLN
  • Mid PHP Developerzarabia średnio 6730 PLN
  • Senior PHP Developerzarabia średnio 9937 PLN 

Specjalizacja a zarobki

PHP to najpopularniejszy język używany do tworzenia stron internetowych - to dlatego zapotrzebowanie na Backend oraz Fullstack Developerów (z JavaScript, HTML oraz CSS) jest tutaj podobne. 

Zobaczmy teraz, ile zarabia się średnio w każdej z wyżej wspomnianych specjalizacji:

  • Programista PHP, który pracuje na backendzie,zarabia średnio 7611 PLN
  • Programista PHP Fullstackzarabia średnio 6841 PLN 

Framework a zarobki

Przyjrzyjmy się tutaj, ile zarabiają specjaliści programujący w PHP w zależności od frameworka, którego używają w pracy. Mamy tutaj Laravela, Symfony oraz Magneto, które są chyba najpopularniejszymi bibliotekami, jeśli chodzi o PHP. 

A najpopularniejszy wśród powyższych jest Laravel - głównie dlatego, że ma on prostą składnię i jest łatwy do nauki. Programistów przyciąga również jego nowoczesność oraz fakt, że jest stabilnie rozwijany.

Średnie zarobki wyglądają następująco:

  • Laravel- 7118 PLN
  • Symfony- 7648 PLN
  • Magento- 8045 PLN

Miasto a zarobki

Różnice między największymi miastami nie są kolosalne, ale zapewne odczuwalne. Oto średnie zarobki w zależności od miasta zatrudnienia:

  • Wrocław- 8594 PLN
  • Warszawa- 8579 PLN
  • Trójmiasto- 7290 PLN
  • Kraków- 7200 PLN
  • Konkurbacja Górnośląska6671 PLN
  • Łódź- 6641 PLN
  • Poznań- 6409 PLN


Tradycyjnie najwięcej zarabia się w takich miastach, jak Warszawa i Wrocław. Trochę mniejsze zarobki są już w m.in. Trójmieście, Poznaniu, Łodzi, czy Poznaniu.

Branża a zarobki

Zobaczmy, jak programiści PHP średnio zarabiają w poszczególnej branży:

  • Finanse / bankowość / ubezpieczenia- 7395 PLN
  • Handel detaliczny lub hurtowy- 6300 PLN
  • Software- 7098 PLN
  • Usługi internetowe- 6996 PLN.


W tym przypadku najlepiej opłacanymi branżami są finanse / bankowość / ubezpieczenia oraz tworzenie oprogramowania (skąd pochodzi również największa próba badanych) - utrzymuje się więc tutaj tendencja podobna do poprzednich artykułów. 

Wielkość firmy a zarobki

Zobaczymy tutaj, jak PHP Developer zarabia w zależności od wielkości firmy, w której pracuje. 

  • W firmach liczących 51 do 200 pracowników zarabiają oni średnio 7697 PLN.
  • Firmy, które zatrudniają od 11 do 50 osób, płacą naszym specjalistom średnio 6683 PLN
  • W firmach, w których pracuje od 2 do 10 pracowników, PHP Developerzy dostają średnio 5381 PLN.
  • Firmy zatrudniające od 201 do 500 pracowników płacą specjalistom od PHP średnio 9664 PLN. 
  • PHP Developerzy pracujący w firmach liczących sobie od 1000 do 5000 pracowników (wchodzimy już w terytorium korporacji) zarabiają natomiast średnio 8635 PLN. 
  • W firmach liczących sobie ponad 10 000 pracowników PHP Developerzy zarabiają średnio 9500 PLN.


PHP jest bardzo popularny w startupach - największa próba pochodzi z firm od 11 do 50 pracowników (32,5% ogółu). Wychodziłoby na to, że najwięcej zarabia się w dużych firmach i korporacjach, chociaż była tam dosyć niska próba - zarobki te niekoniecznie mogą więc odzwierciedlać rzeczywistość. 

Gdzie szukać pracy?

Zarobki już znasz, czas zacząć rozglądać się za pracą! Zachęcamy do poszukiwań na Bulldogjob. Tutaj znajdziesz oferty pracy, gdzie PHP to główna technologia. Pozostałe filtry w wyszukiwarce ofert dostosuj pod siebie :)

Jeśli teraz nie szukasz, załóż konto na Bulldogu, które przyda Ci się, jak zaczniesz się rozglądać. 

Podsumowanie

To by było na tyle! :) Jeśli według Ciebie brakuje czegoś jeszcze w tym artykule, daj znać w komentarzu, być może mamy takie dane i je dorzucimy. Ważne jest, aby ten artykuł był faktycznie przydatny.

Powodzenia!

<p>Loading...</p>