Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
18.01.20225 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Podcasty, dzięki którym rozwiniesz się zawodowo w świecie IT

Poznaj 17 kanałów z podcastami o programowaniu w różnych językach. Poszerzaj swoje horyzonty, słuchając podcastów.

Podcasty, dzięki którym rozwiniesz się zawodowo w świecie IT

Programowanie to swoisty stan umysłu. Nawet jeśli należysz do tych bardziej leniwych przedstawicieli naszego gatunku (piąteczka ?), to przemawia przez Ciebie pewien rodzaj głodu wiedzy. No, chyba że moi koledzy to odosobnione przypadki — co też jest możliwe. W każdym zazwyczaj czytacie dodatkowo blogi czy artykuły tematyczne (np. u nas ?) albo słuchacie podcastów branżowych, by wiedzieć, co w trawie piszczy.

W tym artykule zebrałam zarówno Wasze propozycje, polecajki z LinkedIna, jak i od znajomych, z których będziesz mógł czerpać inspiracje i poznać nowe sztuczki. Kolejność losowa i tak wybierzesz to, co Ci najbardziej odpowiada.

Oczami programisty


Krzysztof Kempiński stara się opisać otaczający go świat “oczami programisty”. Wśród filmów na tym kanale znajdziesz:

  • serię poświęconą nauce Ruby, 
  • dawkę motywatorów i sugestii jak osiągnąć sukces, 
  • rozmowy z gośćmi z branży IT na programistyczne tematy.


Jako sampling podrzucam odcinek o polecanych przez Krzysztofa z kanału Porozmawiajmy o IT o innych podcastach wartych uwagi na 2018 r. (taka tam podcastocepcja 😈). Na szczęście nadal tworzy i nie ma czasu na nudę.

Piątki po deployu

Podcast prowadzą Miłosz Kusiciel i Mateusz Anioła (intrygujący dobór nazwisk swoją drogą 😈). Ukazują kulisy pracy programistów, badają nowe trendy i dzielą się własnym doświadczeniem. Na kanale znajdziesz m.in.:

  • Wskazówki dotyczące rekrutacji w IT,
  • omówienie specjalizacji w IT,
  • tematy związane stricte z programowaniem, językami i frameworkami,
  • sporą dawkę dobrego humoru.


Zapraszają do rozmów licznych gości, którzy od lat siedzą w środowiskach aplikacji webowych, monolitach i mikroserwisach. W ramach teaserka podrzucam omówienie Stack Overflow Developer Survey 2021: 

Maciej Aniserowicz - DevTalk

Przedstawia się jako “emerytowany programista”, który obecnie prowadzi swój biznes, ale nadal aktywnie prowadzi szkolenia dla programistów. Co mnie przekonało — nie tworzy treści na siłę.  Podzielił się swoimi przemyśleniami z czasu pracy jako programista, czego wyszło ok. 150 odcinków. Teraz prowadzi własną firmę, więc obecnie na YT znajdziesz coraz więcej informacji z podstaw prezentacji, marketingu i rozbudowy własnego biznesu. Na kanale znajdziesz materiały o:

  • rozmowy z gośćmi w formie wywiadów i webinarów,
  • dylematach programisty i porady dla juniorów w ramach vlog asc,
  • serii poświęconej produktywności i kontroli jakości,
  • wskazówki tworzenia ciekawego contentu do społecznościówek (jeśli poszerzasz działalność).
  • tajniki wystąpień publicznych i jak pokonać tremę.


Maciek ma fajną energię i treści są zrozumiałe również dla laików. Teraz przeniósł się bardziej na instagrama, ale na pewno warto się z nim zapoznać. Jako próbkę podrzucam:

Jak nauczyć się programowania

Programista Kamil Brzeziński dzieli się swoją wiedzą o pracy z takimi językami jak Java, Python, JavaScropt i SQL. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w przystępny sposób. Znajdziesz materiały w zakresie:

  • nauki programowania,
  • podpowiedzi, jak zostać programistą,
  • wskazówki poszukiwania pierwszej pracy w IT,
  • praktyki dobrego programisty,
  • przydatne narzędzia i omówienie języków programowania.


Jako przykład 5 cech i umiejętności dobrego programersa:

Samuraj Programowania

Kanał prowadzony przez team www.mentorzy.it - poświęcony początkującym programistom z tutorialami i kursami. Tutaj znajdziesz wprowadzenia do takich języków jak JavaScript, HTML, Java, Python, C#, .NET, PHP, CSS itd. Gorąco polecam, ponieważ znajdziesz tam dużo informacji, które pomogą Ci się rozeznać w tematach — również dla humanistów ? Jako zajawkę podrzucam serię z wyzwaniami:

JavaDevMatt

Mateusz Kupilas dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy na emigracji jako programista. Specjalizuje się w Javie, ale ostatnio zaczął też działać z grą, którą planuje wrzucić na steama.  Kanał stale się rozwija i zawiera ciekawostki z pogranicza gamedevu — jako przedsmak polecam podcast o współpracy z wydawcą gier mobilnych:

javidx9

Poza wyjątkowym głosem One Lone Coder tworzy wartościowe materiały z C++ oraz problematyki gamedevu. Ma własny silnik do pisania gier i chętnie dzieli się wiedzą. Dość konkretny, rzeczowo przekazuje wiedzę i ten głos, zresztą przekonaj się sam:

Nick Chapsas

Spec Microsoftu, doświadczony programista w C# i .NET. Znajdziesz tam tutoriale Blazora, AWS. Azure oraz .NET Core. Ponadto rozkmiania ze swoimi fanami nowinki technologiczne i porady jak możesz pracować łatwiej, szybciej i sprawniej. Jako zajawkę podrzucam roadmap z 2022 r.:

SpringDeveloper

Jak sama nazwa kanału wskazuje, znajdziesz tu sporo tipów dotyczących Springa oraz innych narzędzi, które warto znać dla uzupełnienia warsztatu. Masa rzeczowych tutoriali, podsumowań i wskazówek do łatwiejszej pracy. Na zachętę wrzucam całą serię:

BenEater

Pasjonat elektroniki, bardzo fajnie opowiada na przykładach projektów podejście do tworzenia własnych układów elektronicznych, jak podchodzić do rozwiązywania problemów etc. Przekonaj się, jak to działa:

LiveOverflow

Reprezentuje zagadnienia szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa na konkretnych przykładach. Podjął temat np. Log4j, podstawowych praktyk phishingu, zachowań hakerów itd. Próbka jego twórczości poniżej:

LowLevelJavaScript 

Znajdziesz tam długie filmy z implementacją różnorakich rzeczy pozornie low levelowych (emulatory konsol, maszyny wirtualne etc.) w JS. Świetny do uporządkowania wiedzy lub poznania całkiem nowych obszarów.

Andreas Kling

Stworzył zabawkowy systemu operacyjnego SerenityOS. Podczas swoich streamów omawia masę zagadnień z pisania systemów operacyjnych. Na zachętę motyw przyspieszenia wolnych testów:

jdh

Mały kanał, który rozpoczął historię od przepisania okrojonej wersji Minecrafta od zera, potem własny game engine,  a następnie Tetris jako system operacyjny. Ostatnie kilka miesięcy projektował i zbudował własny procesor na drutach i płytkach prototypowych, a teraz znów pisze Minecrafta. Zresztą przekonaj się sam:

Marcel Guzenda

Konsultant IT dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu sieci, bezpieczeństwa danych, data center i sprzętów. Warto poświęci uwagę temu kanałowi — według mnie ma spory potencjał. Żeby nie było za nudno, podrzucam jego polecajki innych podcastów:

Od zera do UX designera

Dość świeży kanał Daniela, w którym rozprawia o początkach kariery UX designera. Jeśli jesteś juniorem i planujesz rozwijać się w tym kierunku, to warto zasubskrybować to konto. Jako zachętę wrzucam 11 porad dla początkujących:

Ostra Piła

Kanał, który stale się rozwija, natomiast chłopaki podejmują najróżniejsze tematy od walki o swoją podwyżkę, po omówienie zagadnień technicznych Blazora. Jeśli chcecie posłuchać przemyśleń programersów to polecam stronę.

Oczywiście tych wartych uwagi kanałów i podcastów jest multum, więc jeśli masz coś godnego uwagi, to nie krępuj się dorzucić w komentarzu ?. Zamieszczę je w kolejnej części o podcastach za jakiś czas.

<p>Loading...</p>