Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
11.04.20204 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Programowanie fascynuje. Dlaczego?

Poznaj 10 powodów, z powodu których programowanie ciągle pozostaje zawodem fascynującym wiele osób.

Programowanie fascynuje. Dlaczego?

Gdyby zapytać programistę, dlaczego koduje i co go w tym fascynuje, pewnie każdy udzieliłby odmiennej odpowiedzi. Dla jednego programowanie to wkroczenie do tajemniczego świata, z którym wcześniej nie miał do czynienia, dla drugiego naturalną koleją rzeczy było przejście od fascynacji grami komputerowymi do sprawdzenia, jak program jest zbudowany i co sprawia, że działa. Jeszcze inny programista będzie przekonywał, że usłyszał zew koderskiej krwi i wpadł w szpony języków programowania oraz nowych technologii. Bez względu na powód, jedno jest pewne: programowanie fascynuje. Dlaczego? Nieocenionym źródłem wiedzy na ten temat okazały się fora internetowe. Na ich podstawie udało nam się ustalić kilka czynników fascynacji kodowaniem. Cóż, jedne okazały się bardzo przyziemne, inne… Zresztą, przeczytajcie sami. Dlaczego programowanie fascynuje?

1. Pozwala dużo zarobić

Nawet gdybyśmy chcieli, nie uciekniemy od kwestii pieniędzy. Tak czy inaczej, to istotny czynnik wpływający na zadowolenie z pracy. Wysokość zarobków jako ważny aspekt jest nie tylko często wymieniany na forach internetowych, ale również w różnych badaniach dotyczących pracy programisty. Nie oszukujmy się, wielu koderów fascynuje programowanie również dlatego, że pozwala dobrze zarobić w porównaniu z innymi zawodami. Czy to jednak źle?

2. Daje radość tworzenia

Programiści to z reguły osoby bardzo kreatywne. Programowanie pozwala im tworzyć, potocznie pisząc, coś z niczego. Ta radość kreowania, powoływania do istnienia jest także ważnym aspektem kodowania. Zgoda, często praca programisty przypomina żmudne zajęcie rzemieślnicze, ale przecież nie tylko. Jeśli nie każdy, to przynajmniej większość koderów przynajmniej raz w życiu przeżyła taki moment, w którym czuli ogromną dumę i satysfakcję, że stworzyli COŚ bardzo funkcjonalnego, a może nawet wyjątkowego.

3. Pozwala czuć się kimś wyjątkowym

Pomimo różnych negatywnych stereotypów, programiści często są postrzegani jako wysokiej klasy specjaliści, jako osoby znające się na zagadnieniach, które dla większości ludzi są zupełną zagadką. Skoro wiele osób nie ma żadnego pojęcia ani o programowaniu, ani o różnych aspektach i technologiach z tym związanych, sądzi, że koderzy to niemal nadludzie, którzy dodatkowo nieźle zarabiają. Takie postrzeganie przez innych pozwala poczuć się kimś wyjątkowym. Nawet jeśli w rzeczywistości praca programisty wygląda nieco inaczej, niż podejrzewa przeciętny Kowalski.

4. Zapewnia pracę

Kodowanie fascynuje również poprzez stabilność tego zawodu. Umiejętność programowania często otwiera wiele możliwości zawodowych i przeważnie pozwala na zdobycie dobrej pracy. Duży niedobór specjalistów od kodowania zarówno w Polsce, jak i na świecie sprawia, że większość programistów nie szuka zatrudnienia. Praca sama ich znajduje. Rekruterzy wręcz dobijają się do drzwi koderów, bombardują propozycjami zawodowymi ich skrzynki e-mailowe.

5. Umożliwia przebywanie w ciepłym pomieszczeniu

Na forach internetowych aktywni są również programiści, którzy przekonują, że programowanie fascynuje ich również dlatego, że pozwala pracować w… ciepłym pomieszczeniu. Gdy się tak dłużej nad tym zastanowić, ma to duży sens. Spróbujcie 8 godzin, czy dłużej, machać łopatą na mrozie. Łatwo się domyślić, że nie jest to przyjemne zajęcie.

6. Motywuje do ciągłego rozwoju

Dla niektórych osób programowanie to skuteczna motywacja do nieustannego samorozwoju, uczenia się nowych zagadnień i technologii, do zgłębiania wiedzy. W innych okolicznościach wielu z tych koderów wcale nie byłaby chętna do tak dużego wysiłku, jakim jest nauka, w dodatku ciągła. Przez to kodowanie ich fascynuje, za jego sprawą odkrywają w sobie siły i umiejętności, o które sami siebie nie podejrzewali.

7. Jest pracą siedzącą

To kolejne z bardzo przyziemnych fascynacji programowaniem. Zgoda, w dłuższej perspektywie praca siedzącą może być równie męcząca, jak stojąca, a do tego niekorzystnie wpływa na ludzki organizm. Co z tego? Spróbujcie stać przez 8 godzin w pracy. Od razu zrozumiecie, o co chodzi. Poza tym, kto siedzi, może także wstać przynajmniej na chwilę. Przeważnie każdy dąży do tego, aby było mu wygodnie. Dlaczego programista miałby być inny pod tym względem? Programowanie zapewnia mu pracę siedzącą, a to bardzo wygodne. Wygoda również fascynuje. Na swój sposób.

8. Pozwala na pracę z dowolnego miejsca

Czy programowanie może fascynować także ze względu na elastyczność tego zajęcia? Jak najbardziej. Kodowanie daje czasami poczucie wolności, uświadamia, że można więcej niż w przypadku innych zawodów. Przykładem jest możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy notebook i dostęp do internetu. Coraz więcej młodych programistów podróżuje po świecie, jednocześnie realizując zdalnie różne projekty.

9. Umożliwia udział w ambitnych projektach

Obok wysokości zarobków, to jeden z ważniejszych czynników, który wpływa na zadowolenie z pracy programisty. Kodowanie może być dlatego tak fascynujące, że umożliwia udział w ciekawych, wyjątkowych i niekiedy bardzo ambitnych projektach. Wtedy programista ma poczucie, że robi naprawdę coś ważnego, rozwiązuje problem, który dręczy być może miliony ludzi. Brak możliwości udziału w ciekawych projektach jest często jednym z powodów zmiany pracy.

10. Daje okazję do rozwiązywania ciekawych problemów

Programowanie fascynuje również dlatego, że może być wyzwaniem, może być okazją do zmierzenia się z trudnym problemem programistycznym. W ten sposób koder sprawdza sam siebie, swoje rzeczywiste umiejętności i predyspozycje. Mierząc się z ciekawym i niełatwym problemem, może dowiedzieć się wiele sam o sobie. Niestety, wynik nie zawsze napawa optymizmem. Może się przecież okazać, że trzeba zweryfikować swoje duże mniemanie o własnych wysokich umiejętnościach programistycznych. To potwierdza raz jeszcze, że od fascynacji blisko jest do nienawiści. Można uwielbiać kodowanie, aby za chwilę czuć do tego obrzydzenie.


Tym wszystkim koderom, którzy jednak czują nie tylko fascynację programowaniem, ale także dopada ich przy tym stres i zmęczenie, polecamy chwilę relaksu przy naszym artykule Jak odstresować programistę.

<p>Loading...</p>