Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
4.01.20215 min
Szymon Adamiak

Szymon AdamiakCo-FounderHYPE4 Mobile

Przyjemność lub ciągła walka, czyli zalety i wady nauki kodowania

Zobacz, dlaczego każdy może uczyć się programowania, ale czemu programowanie nie jest dla każdego.

Przyjemność lub ciągła walka, czyli zalety i wady nauki kodowania

Ty też możesz nauczyć się programowania. Jeśli wiesz, o co chodzi w artykułach na Mediumie, to znaczy, że jesteś wystarczająco bystra/bystry. Co więcej, znasz angielski, co daje Ci sporą przewagą, bo prawie każda dokumentacja jest po angielsku. I wcale tutaj nie przesadzam. Dzieci też są w stanie nauczyć się kodowania - istnieją nawet języki programowania stworzone specjalnie dla nich (Scratch jest najpopularniejszy). 

Jeśli dzieci mogą, to możesz i Ty. Nie oznacza to od razu, że zostaniesz gwiazdą kodowania, ale raczej, że masz wystarczający warsztat, aby zacząć się nauczyć. 

Czy jednak powinniśmy uczyć się programowania? No cóż, to zależy od tego, do czego dążymy. Programowanie na pewno nie jest szybkim sposobem na wzbogacenie się. Nie jest to również prosta ścieżka kariery, którą się wybiera, gdy nie wiadomo, co zrobić z życiem. Z odpowiednim nastawieniem i realistycznymi oczekiwaniami, programowanie może dać dużo radości oraz pomóc w życiu i w karierze. 

Jeśli więc zastanawiasz się, czy uczyć się kodowania, to pozwól, że przedstawię kilka zalet i wad programowania. 

Zalety nauki programowania

Zalet jest sporo, a każdy w końcu znajduje coś, co przyciąga ich do programowania. Oto kilka moich ulubionych.


Możesz zostać profesjonalnym developerem

To najpopularniejszy argument przemawiający za rozpoczęciem nauki kodowania. Także i mnie to przyciągnęło do programowania. Przestałem być prawnikiem kilka lat temu. Wtedy też szukałem dla siebie innej ścieżki kariery. 

Programowanie wydawało się idealne. Mogłem uczyć się w domu i nikt mnie nie popędzał. Co więcej, nie potrzebowałem tytułu naukowego, aby znaleźć pracę. Rynek pracy programistów jest bardzo bliski merytokracji, czyli systemowi, w którym pozycje uzależnione są od kompetencji. 

Programiści dobrze żyją w wielu krajach. Rynek się powiększa, a pensje są coraz wyższe, a więc bycie profesjonalnym developerem, to spora motywacja. 


Nauka kodowania pomoże Ci w obecnej pracy

Ile czasu spędzasz na powtarzających się ciągle zadaniach w swojej pracy? Założę się, że całkiem sporo. A jeśli wiesz, jak kodować, to możesz je zautomatyzować. I nie mam tutaj na myśli jedynie manipulacji danymi w arkuszu kalkulacyjnym. Możesz zautomatyzować znacznie więcej. Od tworzenia lub zmiany nazw wielu plików do pobierania danych z Internetu.

Przeczytaj książkę pt. Automate the Boring Stuff with Python dla inspiracji.

Nawet jeśli nie masz niczego do zautomatyzowania (ale pewnie masz), to i tak możesz skorzystać na nauce kodowania. Możesz wtedy uprościć lub zautomatyzować pracę innych, co da Ci awans lub nowe stanowisko - stworzone specjalnie dla Ciebie.

Programiści mogą tworzyć swoje własne narzędzia, a to sprawia, że masz właściwie nieograniczone możliwości.


Możesz sobie zapewnić dodatkowy dochód

Masz pomysł na aplikację? Jeśli wiesz, jak kodować, możesz go urzeczywistnić. Może nie stworzysz nowego Facebooka, ale dzięki App Store, czy Google Play, możesz na swojej apce całkiem sporo zarobić.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pomysł nie jest aż tak dobry, ale to nie ma w sumie znaczenia. Zarobienie choćby odrobiny pieniędzy na tworzeniu własnych rzeczy jest czymś wspaniałym.

A kto powiedział, że możesz zbudować tylko jedną aplikację? Dzięki kilku możesz sobie zapewnić dodatkowy dochód, który nie wymaga zbyt wiele pracy.


Dobrze się bawisz

Niektórzy lubią rozwiązywać zagadki. Programowanie byłoby więc dla nich świetne, bo rozwiązywanie problemów w pracy właśnie tak wygląda. Niektórzy lubią też tworzyć rzeczy od nowa.

Myślę, że im programowanie też się spodoba, ponieważ programiści tworzą coś na co dzień. Niektórzy lubią też pomagać innym. Bycie programistą to umożliwia. Możesz stworzyć aplikację, której ktoś potrzebuje i zmienić świat na lepsze chociaż odrobinę.

Niezależnie od motywów, jakie Tobą kierują, myślę, że będziesz czerpać z kodowania przyjemność. Możliwość stworzenia czegoś z niczego jest ekscytująca. Nauka kodowania jest również nagrodą samą w sobie. Gdy zapoznasz się z nowymi koncepcjami i narzędziami, możesz niemal poczuć, jak rośnie twój umysł.

Wady nauki kodowania

Programowanie nie jest jednak dla każdego. Kilka wad może przepełnić czarę goryczy.


Programowanie wymaga czasu i wysiłku

Naprawdę. Programowanie jest niezwykle czasochłonne. Aby zrozumieć podstawy, musisz uczyć się tygodniami. Aby stać się wystarczająco kompetentnym, potrzebujesz co najmniej 300-400 godzin nauki - i to jeśli masz szczęście.

Powiedzmy, że masz wolne pięć godzin tygodniowo i postanawiasz poświęcić ten czas na programowanie. Aby spędzić 400 godzin na nauce, potrzebujesz więc 18 miesięcy. W tym czasie staniecie przed wieloma wyzwaniami i będziecie musieli przełknąć wiele niepowodzeń.

Gotowi na takie poświęcenie?


Programowanie nie sprzyja zdrowemu trybowi życia

Programowanie to siedzenie na krześle i wpatrywanie się godzinami w ekran komputera. Twórcy oprogramowania często prowadzą siedzący tryb życia, który może spowodować poważne problemy zdrowotne, takie jak otyłość, cukrzycę, czy choroby układu krążenia.

Podczas częstej pracy z komputerem narażasz się również na problemy ortopedyczne - zwłaszcza jeśli chodzi o plecy i o nadgarstki.

Jeśli więc nie traktujesz programowania choć trochę poważnie, być może znacznie lepiej będzie pójść na spacer, czy na siłownię. Ale nawet jeśli zdecydujesz się na naukę programowania, to nie zapominaj o swoim zdrowiu. 

Rób przerwy co jakiś czas, próbuj zmieniać pozycje siedzące podczas pracy, wykonuj jakieś ćwiczenia fizyczne i dbaj o higienę snu.


Cały czas musisz się uczyć

Czy znasz słynny cytat Czerwonej Królowej z Po drugiej stronie lustra?

“Aby utrzymać się w tym samym miejscu, trzeba biec ile sił. Aby dotrzeć gdzieś indziej, trzeba biec dwa razy szybciej.”


Programiści często tak właśnie się czują. Technologie i języki ciągle się zmieniają. W mojej specjalizacji (frontend development) rzeczy toczą się niesamowicie szybko.

Ale rzeczy zmieniają się w każdej dziedzinie programowania. Nie ma znaczenia, czy jesteś programistą embedded, czy tworzysz aplikacje mobilne.

Co więcej, cały czas powstają nowe specjalizacje. Chmura obliczeniowa i data science dziesięć lat temu praktycznie nie istniały, a teraz należą do najbardziej popularnych specjalizacji.

Jeśli chcesz zostać programistą, musisz być gotowy, aby uczyć się przez całe życie. W przeciwnym razie twoje umiejętności szybko staną się przestarzałe.


Zacięta konkurencja

Tysiące ludzi próbuje wejść do branży programistycznej. Dziesiątki darmowych tutoriali, bootcampów, a także uniwersytetów pomaga początkującym programistom wejść na rynek.

Dodatkowo wiele prac programistycznych jest outsourcowanych za granicę, więc musisz konkurować z koderami z całego świata.

Wszystko to oznacza dwie rzeczy:

  • Po pierwsze, coraz trudniej znaleźć pracę - zwłaszcza tą pierwszą. Ale nawet programiści z pewnym doświadczeniem mogą mieć trudności ze znalezieniem nowego pracodawcy.
  • Po drugie, wynagrodzenia mogą się zmniejszyć. Pojawia się napływ wykwalifikowanych programistów i popyt na nich może nie rosnąć wystarczająco szybko.


Dodatkowo sztuczna inteligencja może przejąć kilka łatwiejszych prac programistycznych, co sprawi, że o pracę będzie jeszcze trudniej. Trzeba się na to przygotować, jeśli chce się zostać programistą.

Podsumowanie

Nauka kodowania może być niesamowitą przygodą lub uciążliwą walką. Musisz zdecydować, czy Ci się to wszystko opłaca. Jedno jest jednak pewne: jeśli chcesz, to możesz nauczyć się programowania. Powodzenia zatem!


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj.

<p>Loading...</p>