Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
28.07.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Python wyprzedza Javę w rankingu RedMonk

Według badania firmy analitycznej z USA, Python jest teraz bardziej popularny od Javy, a Rust wkracza oficjalnie do grona najpopularniejszych technologii.

Python wyprzedza Javę w rankingu RedMonk

RedMonk, firma analityczna ze Stanów Zjednoczonych zajmująca się programistami, podzieliła się ostatnio wynikami swojego badania dotyczącego popularności języków programowania, ukazującego się dwa razy do roku. W skrócie, na szczycie znalazło się JavaScript, Python wyprzedził Javę o jedno miejsce, a do top 20 najpopularniejszych języków programowania wkroczył właśnie Rust. Stephen O’Grady, współzałożyciel firmy RedMonk, zaznacza również, że wyniki badania przedstawiają coś, czego badacze nie widzieli od początku przeprowadzania badania, ale o tym później. 

Całe zestawienie znajduje się w tym raporcie, a tak wygląda wykres rankingu popularności według danych zebranych z GitHuba oraz Stack Overflow:

Python „zwycięzcą”

Stephen O’Grady napisał, że największym zwycięzcą ich najnowszego badania jest Python, pomimo tego, że jego pozycja się nie zmieniła od poprzedniej edycji. Swoje „zwycięstwo” Python zawdzięcza głównie temu, że Java spadła o jedną pozycję w dół, a podczas poprzedniego marcowego badania trzymała się wraz z Pythonem na drugiej pozycji. O’Grady zaznacza również, że jest to pierwszy język nieprzypominający Javy i JavaScript, który jest tak wysoko w tym rankingu. 

Współzałożyciel RedMonk podkreśla też różnorodność tego języka oraz to, że bardzo prężnie się on rozwija, znajdując zastosowanie w coraz to nowszych dziedzinach. 

Metodologia

Zanim przejdziemy do pozostałych języków, to kilka słów o tym, w jaki sposób RedMonk przeprowadza swoje badanie.

W wyżej wspomnianym raporcie możemy przeczytać, że badacze skupiają się na rankingach z GitHuba oraz Stack Overflow i łączą je ze sobą w taki sposób, aby pokazać ranking, który odzwierciedla trakcję kodu (GitHub), oraz dyskusji związanych z danymi językami (Stack Overflow). O’Grady zaznacza również, że celem badania nie jest pokazanie dokładnej statystycznie reprezentacji języków, ale zestawienie ze sobą dyskusji na ich temat z użyciem tych technologii, aby móc lepiej przewidywać trendy adopcyjne. 

Pozostałe języki

Może nie „wielkim”, ale jednak przegranym, jest w zestawieniu Java. Co więcej, O’Grady twierdzi, że jest to pierwszy raz od 2012 (czyli od czasu pierwszego badania), kiedy język ten znalazł się na pozycji innej niż pierwsza, albo druga. Technologii tej należy jednak zwrócić honor, bo, pomimo że wiele innych badań i zestawień twierdziły, że Java jest „martwa”, to jednak język ten cały czas pozostaje w szerokim użyciu ze względu na to, że łatwo się odnajduje w nowych przypadkach użycia.

Ciekawie również jest w przypadku Rusta, który zadebiutował właśnie w top20 zestawienia RedMonk. Język ten zyskuje ostatnio na popularności, zwłaszcza że sam Linus Torvalds rozważa go jako kandydata do pracy nad kernelem Linuksa. O’Grady twierdzi, że rosnąca popularność tego języka może wynika z faktu, że jego twórcy skupiają się na jego zastosowaniu przy tworzeniu bezpiecznych aplikacji i jego użycie w coraz poważniejszych projektach.

Nic ciekawego nie przydarzyło się raczej w przypadku takich języków jak Kotlin, Dart, Julia oraz TypeScript. Jeżeli natomiast interesuje Was, jak wygląda obecnie popularność języków programowania w Polsce, to kliknijcie tutaj.

<p>Loading...</p>