Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
25.04.20193 min
Michael Litwin

Michael LitwinIT Content Writer

Rust publikuje roadmapę na rok 2019

Oto, jakie działania zespół Rust planuje podjąć, by usprawnić swój język programowania w 2019 roku.

Rust publikuje roadmapę na rok 2019

Wczoraj zespół Rust opublikował na swoim blogu plan rozwoju swojego języka programowania na rok 2019. Pełną Roadmapę można obejrzeć na Githubie. Opiera się ona na wynikach ankiety przeprowadzonej pod koniec roku 2018, dyskusjach, komentarzach i feedbacku użytkowników oraz dyskusjach na zgromadzeniu Rust All Hands w 2019 r.

W tym roku zespół ma zamiar skupić się na Odmłodzeniu i Dojrzałości jednocześnie. Aby wyjaśnić, co dokładnie mają na myśli, zespół Rust podzielił plan działania na trzy główne założenia.

Poprawa zarządzania

Początkowy rozwój projektu Rust był skutkiem dobrze zarządzanego małego zespołu. Od 2015, język programowania Rust w rekordowym czasie stał się ulubionym językiem programistów, według ankiety StackOverflow, którą omawialiśmy wczoraj. Jednak wzrost ten nieco przyhamował. Zespół Rust uważa, że procesy, które działały dobrze dla małego zespołu, nie są już tak samo skuteczne w przypadku obecnej ekipy ponad 100 developerów z różnych krajów, i ponad 5 tysięcy współpracowników. W tym roku zespół podjął działania nad ustanowieniem nowych struktur zarządzania.

Zespół ogłosił utworzenie nowej grupy, której wyłącznym celem będzie tworzenie struktur zarządzania dla każdej podgrupy zespołu, a to docelowo ma odmłodzić pracę. O The Governance Working Group oraz ich planowanych metodach możecie przeczytać w większych szczegółach w oficjalnym poście.

Rozwiązanie długo otwartych spraw

W tym roku zespół chciałby wrócić się do ciekawych inicjatyw, które pozostały w stanie nierozpoczętym lub nieskończonym. Na wiele z nich nie starczyło czasu. Rozwiązanie tych niedokończeń będzie miało priorytet ponad developmentem nowych funkcji. Cytując zespół:

Istnieje wiele ekscytujących inicjatyw, które niestety pozostały w stanie zawieszenia - większość projektu została wykonana, ale są pewne powikłania, których nie mieliśmy czasu zaadresować. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się przyjrzeć niektórym z tych problemów i je rozwiązać.

Całość ma usprawnić dojrzałość projektu. W planach między innymi dokończenie prac nad niestandardowymi rejestrami Cargo, async/await, specjalizacją, generycznymi stałymi, Generic Associated Types i wieloma innymi funkcjami.

Wygładzanie krawędzi

Spełniając ambitne i szerokie plany w developmencie swojego języka, na przykład wielokrotnie reorganizując kompilator, by lepiej współpracował ze środowiskami programowania, oczywiście nie udało się uniknąć pewnych zgrzytów. Zespół Rust planuje szlifować narzędzia i usprawnić ich pracę. Można powiedzieć, że Rust zostanie odrdzewiony :) Docelowo chodzi jednak o lepszy user experience.

Zespół planuje poprawić szybkość kompilacji i wsparcie dla popularnych IDE. Dodatkowo planowane są prace nad lepszą specyfikacją i dokumentacją oraz stworzenie zestawu dobrych praktyk przy używaniu unsafe. Grupa zajmująca się WebAssembly będzie pracować nad lepszym wsparciem dla wasm.

Co dalej?

Więcej o tym, co jest w planach, i bardziej szczegółowo, możecie przeczytać w pełnej roadmapie tutaj. Rust wciąż liczy na wsparcie społeczności i ich prośba o podzielenie się feedbackiem wciąż jest aktualna. Niesamowicie miło jest patrzeć, jak projekt rozwija się na bazie współpracy i współdzielenia się doświadczeniami. Na bazie feedbacku powstaje prawdziwie współczesny język programowania, który w praktyczny sposób podchodzi do ochrony pamięci i stabilności. Mimo wszystko, to co pasuje garstce prawdziwych zapaleńców, niekoniecznie musi zachęcać do szerszej adopcji tego języka. Możliwe, że właśnie w tym celu powstała roadmapa. Czas pokaże, czy odmłodzenie Rusta wpłynie na jego wejście do mainstreamu programowania systemowego. Jest to jednak krok w dobrym kierunku i pokazuje, że Rustowi można zaufać i oprzeć na nim dojrzałe rozwiązania.

<p>Loading...</p>