Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
24.08.20223 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Should I Stay or Should I Go? Gdzie szukać fajnych pracodawców

Zastanawiasz się nad zmianą pracy, ale niekoniecznie masz pomysł, gdzie aplikować? Możemy w tym pomóc.

Should I Stay or Should I Go? Gdzie szukać fajnych pracodawców

Powoli wracamy z urlopów do szarej rzeczywistości. Jedni z nową energią do kolejnych wyzwań, a inni z postanowieniami zmiany pracy. Nie każdego satysfakcjonuje ocena roczna, jeszcze inni są znużeni projektem, a kolejni myśleli o lepszej podwyżce.

Jak tylko wybrać sensownego pracodawcę, który spełni Twoje oczekiwania? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Should I stay?

Na spokojnie zastanów się, czy jest Ci dobrze w aktualnej pracy. Otrzymujesz czystą ankietę ze skalą 1-5 z poniższymi pytania:

  • czy lubisz tę pracę?
  • czy odpowiada Ci wynagrodzenie?
  • oceń zadowolenie ze współpracy z bezpośrednim szefem,
  • jak oceniasz relację w teamie?
  • jak bardzo odpowiada Ci polityka firmy?
  • czy bierzesz udział w ciekawym projekcie?


Z naszego Badania Społeczności IT 2022 wynikało, że w pierwszym kwartale zmianę pracy planowało 29% ankietowanych. Czy wraz z dynamicznie zmieniająca się sytuacją gospodarczą, geopolityczną i socjologiczną w Q3 więcej osób podejmie taką decyzję? Przekonamy się.

Or Should I Go?

Specjaliści IT podpytani co ich motywuje do pozostania w aktualnym miejscu pracy odpowiedzieli, że przede wszystkim ludzie, elastyczność i zarobki. Natomiast zapytani wprost o motywatory do zmiany pracy 91% wskazało lepsze zarobki, możliwość nauki i awansu.

Kliknij, by powiększyć.

Mówi się, że pracę powinno się zmieniać najrzadziej co 5 lat, by wyrównać pensję do stawek rynkowych. Co prawda w IT możesz liczyć na częstsze podwyżki, natomiast skoro jest dobrze — zawsze może być lepiej.

Gdzie szukać fajnych pracodawców?

Wszystko zależy od Twoich kryteriów wyboru i priorytetów, jakie sobie ustalisz. Wiemy, że to nie jest pochopna decyzja, więc warto mieć kogoś zaufanego w firmie, by przekazał wiarygodne informacje. Do pracy z polecenia znajomego przyznało się 29% ankietowanych.

Kliknij, by powiększyć.

Co, jeśli znajomi nie mają do polecenia sensownej firmy, żadna z dziedziny Twoich zainteresowań aktualnie nikogo nie rekrutuje, a te oferty pracy, które są na portalach Cię nie interesują?

Wykorzystaj narzędzie TTE

To opinie pracujących w danej firmie kolegów i koleżanek po fachu, którzy określają na podstawie wynagrodzenia, inżynierii, procesu wytwarzania oprogramowania, rozwoju, satysfakcji oraz teamworku oceniając atrakcyjność danej organizacji.

Listę wszystkich firm, z którymi współpracujemy znajdziesz tutaj. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dobrać pracodawcę do swoich oczekiwań, rozwoju, infrastruktury czy jakości procesu wytwarzania oprogramowania.

Zanim zaaplikujesz

Popytaj wśród znajomych co słyszeli o tej firmie, sprawdź ich profile społecznościowe, jak się komunikują oraz co jest dla nich ważne. Zapytaliśmy też, na co zwracają uwagę specjaliści IT przed wysłaniem zgłoszenia do danej firmy:

Kliknij, aby powiększyć.

Czy warto się męczyć?

Pamiętaj, że praca ma dawać Ci poza wynagrodzeniem satysfakcję i szansę na rozwój. Jeśli nie czujesz się w niej komfortowo — na pewno nie będziesz szukać długo kolejnego pracodawcy.

Postaw przede wszystkim na siebie i korzystaj z naszego wsparcia Tech Employers, Bulldog Guide czy Readme.

Pamiętaj, że na rynku IT w Polsce w 2022 brakuje obecnie od 50 000 do 100 000 programistów. Zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie. Według biura statystycznego U.S. Labor do 2030 roku niedobór specjalistów IT się podwoi (obecnie wskazują deficyt 40 mln pracowników). 

Dla zobrazowania — według statystyk Developer Nation w III kwartale 2021 r.na świecie mieliśmy 26,8 mln aktywnych programistów (tyle mieszkańców liczy Szanghaj w Chinach).

Decyzję pozostawiam w Twoich rękach. Powodzenia!

<p>Loading...</p>