Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
23.11.20207 min
Jarosław Klimas
JavAPPa

Jarosław KlimasOwnerJavAPPa

Spring, REST, Hibernate i JSON a nowy model nauki

Poznaj kurs tworzenia aplikacji webowych przy użyciu Spring, Hibernate, REST i JSON, który wykorzystuje model nauki oparty na mapie kariery programisty.

Spring, REST, Hibernate i JSON a nowy model nauki

Nauka programowania to dziś temat, który na wielu forach internetowych rozgrzewa rozmówców do czerwoności. Jedni twierdzą, że nie każdy nadaje się do programowania, inni obiecują, że każdego nauczą programowania w trzy miesiące. Kto ma rację? A może raczej, kto jest bliższy prawdy? Bo zdaje się, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. 

Jedno jest pewne. Wraz z upływem lat programowanie mocno ewoluowało i dziś jest bardziej atrakcyjne. Coraz lepiej dopracowane technologie i frameworki, większe możliwości obliczeniowe serwerów i wreszcie rozwój interfejsów graficznych spowodowały, że programowanie przestało być niszowym zawodem dla grupki pasjonatów "bytecodu"

Pamiętam, że 15 lat temu, gdy większość z nas zaczynała karierę programisty Java, w Polsce nikt nie słyszał jeszcze o frameworku Spring, a wielką karierę robiły wtedy aplikacje desktopowe tworzone w Swingu. Natomiast jedynym słusznym wyborem twórców stron internetowych był język PHP i czysty JavaScript. W tamtych czasach praktycznie każdy z nas zajmował się tworzeniem aplikacji desktopowych. Wraz z upływem lat i rozwojem internetu rynek ewoluował, a my zaczęliśmy zajmować się tym, co wtedy zyskiwało na popularności, a więc aplikacjami webowymi. 

Pierwsze spotkanie ze Springiem miało miejsce bodajże w 2008 roku, kiedy to ciągle jeszcze niedopracowana technologia zaczęła na poważnie robić karierę w Polsce. Z biegiem lat pracując w kolejnych firmach IT w Polsce i na świecie, zaczęliśmy znacząco powiększać nasze doświadczenie zarówno w Springu, jak i równie popularnym frameworku Hibernate.

W tym czasie stworzyliśmy kilkadziesiąt aplikacji webowych, działających w różnych obszarach biznesu. Czasem były to proste aplikacje zarządzające przepływem dokumentów w firmie lub portale do elektronicznej publikacji gazet. Innym razem portal dla rządu flamandzkiego, czy też system wspierający pracę naukowców poszukujących leków na raka. Niektóre z projektów miały tak trudną domenę, że trzeba było najpierw dobrze nauczyć się danego biznesu, by dopiero z tą wiedzą rozpocząć implementację procesów w aplikacji.

Przez lata nauczyliśmy się, że największym wyzwaniem jest zrozumienie i zaprogramowanie całego procesu biznesowego, którego początek najczęściej realizowany jest w przeglądarce (frontend), a jego kluczowa część działa po stronie serwera (backend). To rozproszenie procesu oraz ciągła potrzeba umiejętnego łączenia właściwych wzorców, jest największą trudnością dla osób stawiających pierwsze kroki w programowaniu. W przypadku Javy dodatkowym utrudnieniem jest mnogość rozwiązań występujących na rynku i wynikający z tego brak wiedzy o tym, czego tak naprawdę warto się uczyć. 

Postanowiliśmy zaradzić tym problemom, dlatego też wprowadziliśmy model nauki oparty o mapę kariery programisty Java. Mapa z jednej strony odkrywa kolejne etapy w rozwoju umiejętności programisty, a z drugiej dostarcza ogromną ilość wiedzy poprzez kursy realizowane w tych etapach. Na samym końcu ścieżki znajduje się rozbudowany kurs tworzenia aplikacji webowych, w którym wszystkie rozwiązania łączą się w całość i są omawiane na podstawie kodu gotowej aplikacji. 

Mapa kariery programisty 

Umiejętność tworzenia aplikacji webowych jest dziś kluczowym elementem kariery programisty, ale wszystko zaczyna się wcześniej, od poznania podstaw programowania oraz ogólnych zasad, jakie panują w tym zawodzie. Mapa umiejętności programisty Java prowadzi każdego za rękę przez kolejne technologie i frameworki co pozwala uporządkować ogrom wiedzy, jaki jest do poznania w ramach całego ekosystemu tego języka. Co więcej, nie kończy się ona na samej Javie. Programista ma możliwość poznania technologii frontendowych, które pozwolą mu stać się fullstack deweloperem, tworzącym aplikacje webowe w profesjonalny sposób. 

Jak wyglądają kolejne etapy, którą kursanci przechodzą w ramach całej ścieżki?

Kurs Java 

Pierwszym punktem w drodze do kariery jest kurs podstaw Javy, zawierający ponad 40 rozdziałów, w których poruszamy tematy, począwszy od instalacji Javy, przez narzędzia programistyczne (IDE) i dalej aż do rozwiązań takich jak polimorfizm czy typy generyczne. 

Kurs Java 8 do 14 i dalej 

Zaraz po zapoznaniu się z podstawami, umożliwiamy rozbudowę wiedzy w zakresie nowych wersji Javy. Poświęciliśmy ponad 20 rozdziałów, aby dokładnie omówić tematy związane z nowymi wersjami języka, począwszy od rewolucyjnej wersji ósmej, a skończywszy na najświeższej obowiązującej wersji. 

Kurs Maven 

Po nauczeniu się Javy, zabieramy naszych kursantów do miejsca, w którym nauczą się, w jaki sposób budować projekty Java oraz jak skutecznie zarządzać zależnościami do bibliotek. W ramach tego kursu poruszamy kluczowe tematy, takie jak instalacja Mavena, jego konfiguracja oraz sposoby rozwiązania typowych problemów, jakie napotykają początkujący użytkownicy tego narzędzia. 

JPA – Hibernate 

Dalej oferujemy kurs Hibernate, który nie tylko przedstawia wszystkie istotne aspekty tego frameworka, ale pozwala również na naukę praktyczną, dzięki specjalnie przygotowanemu przez nas projektowi. Projekt zawiera wszystkie typowe przypadki użycia rozwiązań frameworka. Uruchamianie poszczególnych trybów programu wraz z naszymi autorskimi raportami pozwala na łatwe wyłapanie i zrozumienie esencji każdego zagadnienia. Projekt, dzięki łatwości obsługi, doskonale nadaje się do modyfikacji i testowania własnych pomysłów i rozwiązań. 

REST 

Mając już wiedzę na temat zagadnień typowo technicznych, kursant udaje się do miejsca, w którym poznaje sposoby na właściwe tworzenia architektury nowoczesnych aplikacji webowych. Przygotowany przez nas “Starter REST” omawia podstawy, takie jak rodzaje metod protokołu http oraz uczy jak poprawnie tworzyć tak zwane REST Api. Tutaj można poznać obowiązujące standardy w dziedzinie budowy url-i oraz sposoby przygotowania odpowiedzi http

Spring 

Kurs Springa to kluczowy moment na mapie kariery. Nauka tego frameworka z naszym kursem jest niezwykle łatwa, ponieważ jego treść wprowadza kursanta w kolejne zagadnienia w sposób uporządkowany wraz ze wskazaniem zalecanych przez nas rozwiązań. Przedstawiamy tutaj kompleksowo zagadnienia związane z fundamentami Springa, takimi jak kontener Springa, beany, IOC, DI, Spring Data JPA i wiele innych popularnych zagadnień platformy. 

Kurs Springa to miejsce, w którym spotykają się drogi początkującego kursanta uczącego się z nami od podstaw oraz osób średniozaawansowanych i zaawansowanych, które mogą dołączyć tutaj, aby nauczyć się profesjonalnego tworzenia aplikacji webowych. 

Aplikacja webowa 

Kolejne kroki pozwalają zapoznać wszystkich kursantów zainteresowanych karierą fullstack dewelopera - najpierw z wymaganiami ze strony frontendu, a następnie z prawdziwą aplikacją webową. 

Stworzyliśmy gotową aplikację webową "taką jak w pracy" i dodatkowo udostępniliśmy ją online, aby każdy mógł zobaczyć, czego może się spodziewać w trakcie swojej kariery. Przygotowaliśmy również unikalny kurs, który buduje wiedzę z uwzględnieniem procesów realizowanych w aplikacji. Tak więc kursant od razu widzi, co dokładnie dzieje się w kodzie od momentu naciśnięcia przycisku w przeglądarce do momentu zapisu danych w bazie. 

Kurs został wykonany tak, aby spełniał założone przez nas od początku wytyczne: 

  • Zaprogramowanie pełnej aplikacji webowejze wszystkimi najczęściej spotykanymi komponentami (formularze, tabele, wykresy) 
  • Opisanie kodu każdego procesu krok po kroku

    Na przykład omawiając funkcjonalność rejestracji użytkownika, najpierw pokazujemy, jak jest zbudowany formularz rejestracji, później, jak dane są transportowane do warstwy wysyłającej żądanie http, następnie, w jakiej formie są wysyłane oraz w jaki sposób są odbierane po stronie backendu i zapisywane.

    Na końcu wyjaśniamy (cały czas śledząc kod), co się dzieje po powrocie odpowiedzi do przeglądarki i jak taką sytuację poprawnie obsługujemy. Dodatkowo cały proces jest opisany skróconym schematem tabelarycznym. 
  • Umieszczenie w kodzie drogowskazówdo miejsc poszerzających teorię na dany temat. Drogowskazy oczywiście kierują kursanta do naszych kursów I to od razu do rozdziału, który opisuje zagadnienie właśnie omawiane w kodzie. 

Co zyskuje kursant? 

Zaczyna od kodu gotowej aplikacji webowej, którą może uruchomić, co już samo w sobie jest motywujące do dalszej nauki. Następnie zaczyna właściwą naukę od analizy kolejnych klas i ich połączeń, czyli po prostu kodu tej aplikacji, a z istotnych miejsc w tym kodzie jest kierowany do źródła wiedzy w kursach. W ten sposób kurs staje się mapą wiedzy, dzięki której nawet duża ilość materiału pozostaje nadal niezwykle przystępna, a wiedza materializuje się w postaci kodu realnej aplikacji. 

Realizując swoją filozofię nauki osiągnęliśmy cel, jakim jest przekucie doświadczenia na wartość edukacyjną. Dziś z portalu uczą się już tysiące ludzi, co bardzo motywuje nas do dalszych działań w kierunku jego rozwoju i ciągłym podnoszeniu wartości. Co jednak z pytaniem postawionym na początku? Dla kogo jest sztuka tworzenia kodu? Kto ma rację w sporach internetowych? 

Bywało, że w przeszłości sami zastanawialiśmy się, czy każdy może nauczyć się programowania i jak szybko jest w stanie to zrobić. Obecnie po tylu latach spędzonych w zawodzie, tysiącach godzin poświęconych na rozwój portalu i obserwacji setek kursantów mamy pewność, że faktycznie programowania może nauczyć się każdy, ale... nie każdy w tym samym czasie

Stąd też wzdrygamy się na samą myśl o kursach, które obiecują, że z każdego zrobią programistę w trzy miesiące. Wszystko zależy od naturalnych predyspozycji, zaangażowania i podejścia do rozwiązywania problemów. Pewne jest natomiast, że programowanie wymaga od każdego pracy z kodem, dlatego propagujemy model nauki, w którym kluczowym elementem jest analiza kodu przez kursanta ze wsparciem naszych dokładnych opracowań. Dzięki temu, że opracowaliśmy własną filozofię przekazywania wiedzy, możemy z całą stanowczością stwierdzić, że w Javappa tworzymy kursy inne niż wszystkie. 

Zobacz szczegóły kursu

<p>Loading...</p>