Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
8.06.20164 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Uczelnie dla programistów – które najlepsze w Polsce?

Uczelnie dla programistów – które najlepsze w Polsce?

Od kilku lat liczba kandydatów na kierunki informatyczne w Polsce pozostaje na podobnym poziomie: w roku akademickim 2015/2016 było to 35 137 osób, rok wcześniej – 30 309, a w 2013 roku – 31 782. Kandydaci, którzy chcą zostać programistami, mogą wybierać zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne, bywa, że rezygnują ze studiowania i ta droga również jest ok. Bulldogjob jednak przyjrzał się tym razem tematowi jak to jest z polskimi uczelniami.

Zapotrzebowanie na informatyków, a szczególnie na programistów, nie słabnie od wielu lat, a wręcz staje się coraz większe. Szacuje się, że już teraz na polskim rynku brakuje około 40 tys. tego typu specjalistów, natomiast w całej Europie – nawet kilkaset tysięcy. Nic dziwnego, że programiści specjalizujący się w takich technologiach, jak Oracle, Cognos, C#, .Net, Sharepoint, PHP, Java czy C++, nie mają problemu ze znalezieniem pracy. To pokazuje również, dlaczego co roku tak wielu maturzystów chce studiować informatykę. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda kształcenie na takich kierunkach w Polsce i które uczelnie są godne uwagi.

Kierunki IT w Polsce

Ciekawe i wyczerpujące informacje na temat kierunków informatycznych na polskich uczelniach znaleźliśmy w raporcie Fundacji Pro Progressio. Dane te bardzo dobrze oddają krajobraz informatycznego kształcenia w naszym kraju.

Według wspomnianego raportu, w roku akademickim 2015/2016 uczelnie publicznie przyjęły w sumie 20 410 osób na kierunki informatyczne, natomiast uczelnie niepubliczne – 5 824. Co ciekawe, studenci kierunków informatycznych podejmowali najczęściej naukę na uczelniach ekonomicznych (52 szkoły wyższe), a dopiero w drugiej kolejności na uczelniach technicznych (24), potem na uniwersytetach (18).

Najwięcej studentów kierunków IT przyjęły Politechnika Wrocławska (1364 osoby) i Politechnika Warszawska (1076), a w dalszej kolejności AGH w Krakowie (968), Uniwersytet Jagielloński (875), Politechnika Poznańska (814) i Politechnika Łódzka (769).

Uczelnie niepaństwowe najczęściej przyjmowały do 500 studentów w ostatnim roku akademickim. Najwięcej studentów pojawiło się na kierunku informatyka (21 075), informatyka i ekonometria (1844), informatyka stosowana (1 287) oraz teleinformatyka (406).

Zajęcia na tych kierunkach prowadzone są w językach polskim, angielskim i niemieckim.

40 uczelni w Polsce zapewnia kształcenie w specjalizacji inżynieria oprogramowania i produkcja oprogramowania, a 23 oferuje specjalizacje programowanie i języki programowania.

Najlepsze polskie uczelnie zapewniają również swoim studentom współpracę z firmami z branży IT. Obejmuje ona między innymi staże i praktyki, wystawianie certyfikatów studentom, kursy i szkolenia czy współpraca dydaktyczno-naukowa. Pod tym względem przodują Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Opolski.

Już przytaczane powyżej liczby pokazują popularność poszczególnych szkół wyższych w kształceniu informatycznym i mogą być pewnym wyznacznikiem poziomu merytorycznego oraz edukacyjnego poszczególnych uczelni. My jednak postanowiliśmy sprawdzić dokładniej, które szkoły są godne uwagi.

Którą uczelnię wybrać?

Ocena poszczególnych uczelni nie jest wcale łatwa i często różne rankingi mogą pokazywać odmienne wyniki.

Wpływ na to mają przede wszystkim kryteria, jakie brane są pod uwagę przez dany ośrodek badawczy. Dokonując analizy atrakcyjności kierunków informatycznych na polskich uczelniach, zdecydowaliśmy się skorzystać z Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2016.

Taka decyzja została podyktowana faktem, że jest to jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Ponadto zestawienia Perspektywa należy do elitarnej trójki światowych rankingów, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości.

W rankingu kierunków IT w Polsce na pierwszym miejscu wymieniona została Politechnika Warszawska (druga w Polsce pod względem liczy osób studiujących na kierunkach informatycznych) i jej Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Gratulacje ! :)

Warto sprawdzić, co wpłynęło na tak wysoka pozycję tej uczelni. Przede wszystkim Politechnika Warszawska uzyskała wysoką ocenę pracodawców zatrudniających specjalistów IT oraz środowiska akademickiego. W obydwu przypadkach zdobyła maksymalną liczb punktów, czyli 100. Publikacje naukowe kadry politechniki zdobyły w sumie 58,45 pkt na 100 możliwych, a częstotliwość cytowania tych prac oceniono na 48,93 pkt. Natomiast dość średnio uczelnia wypadła pod względem dostępności kadr wysokowykwalifikowanych – 28,33 pkt i słabo, jeśli chodzi o liczbę udzielonych patentów – 1,82 pkt.

Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Pracodawcy z branży IT ocenili tę uczelnię na 84,46 pkt, a środowisko akademickie na 89,96 pkt. Publikacje naukowe oceniono na 36,65 pkt, ale już częstotliwość ich cytowania zdobyła 62,16 pkt, co oznacza, że często są to prace na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Niestety, dostępność kadr wysoko wykwalifikowanych otrzymała tylko 18,71 pkt, ale już pod względem patentów AGH wypadła lepiej niż lider rankingu i zdobyła 12,90 pkt.

Jeśli zsumujemy dane z dwóch powyżej przytaczanych raportów, okaże się, że jednym z najlepszych miejsc do studiowania kierunków informatycznych jest Politechnika Warszawska, a tuż za nią plasuje się krakowska AGH.

Drodzy maturzyści, jeśli właśnie zastanawiacie się nad studiowaniem kierunków IT, zastanówcie się nad wyborem tych właśnie uczelni. Pamiętajcie jednak, że również pozostałe szkoły mają wiele do zaoferowania swoim studentom. Życzymy wam powodzenia na egzaminach i dostania się na wymarzone studia!

<p>Loading...</p>