Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
19.11.20163 min
10Clouds

10Clouds10Clouds

Umiejętności miękkie w IT

Umiejętności miękkie w IT

Wiele osób uważa, że programiści to stworzenia spędzające większość czasu w odludnym miejscu, skupione tylko na produkcji nowych porcji kodu, ograniczające kontakty międzyludzkie do minimum. Jednak obecnie w IT umiejętności miękkie się ceni, a w 10Clouds przywiązujemy do nich szczególną wagę. Wiemy, jak ważne są dla funkcjonowania firmy, zespołów i atmosfery między pracownikami. Poniżej znajdziecie listę umiejętności, które z własnego doświadczenia w rekrutacji i wielu wysłuchanych historii uważam za najistotniejsze do zdobycia i szlifowania.

Komunikacja

W branży już istnieje duża świadomość tego, jak duże szkody dla projektów i pracy zespołowej potrafią wyrządzić:

  • niewłaściwy przepływ informacji,

  • trudności w skutecznym porozumiewaniu się,

  • nieumiejętne przekazywaniu informacji zwrotnej (lub jej zupełny brak).

Każdy z tych błędów generuje straty czasu, pieniędzy, a przede wszystkim destrukcję atmosfery wewnątrz zespołu. Jak każde dobro, które popytem przewyższa podaż, umiejętność skutecznej i właściwej komunikacji jest cechą na wagę złota na rynku IT.

Praca zespołowa

To fundament sprawnego funkcjonowania każdej firmy i zespołu. Im więcej głów nad czymś myśli, tym lepsze efekty, i rzadko kiedy umknie wtedy coś istotnego. Nie ma na świecie osób doskonałych i nieomylnych, każdy popełnia błędy, dlatego do dobrych praktyk należy np. code review. Warto sprawdzać wzajemnie swoje fragmenty kodu, nawet jeśli w miejscu pracy nie ma takiego powszechnie obowiązującego zwyczaju.

Podejście do pracy

Nawet jeśli nie jesteś mistrzem programowania, osobowością i postawą możesz wiele nadrobić podczas rekrutacji. Jeśli pokażesz, że lubisz ludzi, umiesz się od nich uczyć lub chcesz im pomagać w rozwoju, masz ciekawe pasje, o których możesz mówić godzinami - to wszystko składa się na tzw. perfect culture fit (dopasowanie do kultury firmy) istotny dla każdego miejsca pracy w IT. Podejście przydaje się też w codziennej pracy - otwartość i cierpliwość wobec innych, chęć pomocy, otwartość na konstruktywną krytykę i realne spojrzenie na swoje doświadczenia i umiejętności.

Wystąpienia publiczne

Introwertycy jak najbardziej odnajdą się w IT, ale warto czasem się przełamać i wyjść do ludzi ze swoją wiedzą. Jest mnóstwo okazji do podzielenia się tym, co potrafisz i dyskusji z osobami o odmiennych opiniach. Prelekcje i warsztaty, nie tylko słuchane na żywo, ale może i przede wszystkim te udostępniane później na YouTube, można nazwać (obok Stackoverflow) układem krwionośnym IT. Nie tylko pozwalają szerzyć informację o nowościach technologicznych i dobrych praktykach, ale też promować swoją osobistą markę w branży, co przekłada się na szereg kontaktów i dynamiczną karierę.

Dzielenie się wiedzą

Na każdy projekt składają się ludzie o różnym doświadczeniu, poziomie wiedzy i umiejętności. Miło mieć osobistego mentora, ale w życiu każdego senior developera czy już nawet średnio zaawansowanego programisty nadchodzi moment, kiedy może stać się wzorem do naśladowania dla innych i źródłem bezcennych informacji. Trzymanie wiedzy dla siebie z myślą, że dzięki temu będziesz lepszy od innych naprawdę nie popłaca. Mentoring, pomoc mniej doświadczonym to prawdziwa oznaka dojrzałości zawodowej, pozycji lidera technologicznego i poziomu seniora.

Zarządzenie swoim czasem

Coraz większa ilość obowiązków wymusza na programistach umiejętność wydajnego zarządzania swoim czasem i wieloma zadaniami do wykonania. Co więcej, obecna praca developera często wymaga nie tylko programowania, ale także kontaktu z klientem czy nauki nowych technologii. Zarządzanie sobą w ograniczonym zasobie czasu to prawdziwa sztuka, ale na szczęście można się tego w prosty sposób nauczyć na warsztatach rozwoju osobistego. Kluczem do sukcesu jest tylko (lub aż) konsekwentne zastosowanie poznanych metod w codziennej pracy :).

English

Może nie jest to typowa umiejętność miękka, ale nie można o niej zapominać. Nadal zaskakuje mnie, jak wielu polskich programistów i innych specjalistów IT nie posługuje się angielskim na przyzwoitym poziomie. Najczęściej tłumaczą sytuację wymówkami typu “Nie mam wielu okazji do kontaktu z ludźmi, radzę sobie z dokumentacją techniczną, myślę, że tyle wystarczy”. Możesz nie wierzyć w to, co teraz powiem, ale słaba znajomość angielskiego zamyka możliwości awansu w większości firm IT.

Tak wygląda lista cech, które cenimy u kandydatów do pracy w 10Clouds. Nie oczekujemy, że będziesz mieć wszystkie od razu :), ale każda z nich jest mile widziana. 

Ula - HR Specialist w 10Clouds

Ula-HR Specialist w 10Clouds

<p>Loading...</p>