Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
11.07.20222 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Visual Studio Code Server do kodowania gdziekolwiek

Sprawdź, jakie nowości w zakresie zdalnego programowania opracował Microsoft.

Visual Studio Code Server do kodowania gdziekolwiek

Microsoft nie zatrzymuje się w rozwoju Visual Studio Code. Korporacja poświęciła w ciągu ostatnich miesięcy wiele zasobów na to, by rozwijać VSC w kierunku ułatwiania programowania zdalnego, ale także podejmuje odważne decyzje biznesowe, które poskutkowały w ostatnim czasie między innymi zamknięciem edytora Atom.

Zdalne dostępy w Visual Studio Code

Ważnym punktem w najnowszej historii Visual Studio Code było uruchomienie przeglądarkowej wersji tego edytora. Dzięki temu pracę można od razu przenieść do środowiska chmurowego dostawcy, choć oczywiście nic nie zapowiada na razie, by coś miało zagrażać przyszłości desktopowego VSC. Taka sytuacja sprawia, że konieczne jest połączenie różnych instancji i środowisk, kontenerów, maszyn wirtualnych i fizycznych.

W ten sposób opracowano między innymi narzędzie GitHub Codespaces czy rozszerzenie Remote Connection pozwalające na wykorzystanie do nawiązywania połączeń protokołu SSH. Teraz Microsoft ogłosił kolejny krok w pracach nad zatarciem granic pomiędzy platformami – w ramach zamkniętych testów (wystarczy zarejestrować się na liście chętnych) dostępny jest Visual Studio Code Server.

Visual Studio Code Server – kodowanie wszędzie i zewsząd

VS Code Server to oprogramowanie pozwalające na nawiązywanie połączeń przez Visual Studio Code, które działało dotąd na backendzie chmurowej infrastruktury VSC. Można je zainstalować lokalnie, na maszynach wirtualnych, również w środowisku chmurowym czy WSL. Oczywiście można było tego dokonywać już wcześniej za pomocą choćby wspomnianego SSH, ale nowy serwer stwarza przed developerami nowe możliwości.

Dostęp do serwera VSC uzyskiwany jest nie za pomocą znanych od lat protokołów SSH czy HTTPS, lecz z użyciem przeglądarkowej wersji Visual Studio Code i chmury Azure. Trzeba przyznać, że proces instalacji jest banalny, ze szczegółami można zapoznać się w dokumentacji. Po uruchomieniu serwer wymienia ucisk z instancji Visual Studio Code działającą na serwerach Microsoftu i generuje kod uwierzytelniający. Tyle wystarczy, by uzyskać zdalny dostęp do serwera. 

Oczywiście Visual Studio Code Server jest dopiero na początku swojej drogi, ale Microsoft ma ambitne plany rozwoju tego narzędzia. Celem ma być pełna unifikacja narzędzia CLI VS Code z serwerem czy możliwość instalacji rozszerzeń, tak aby pozwolić programistom na pełną swobodę w zdalnym programowaniu niezależnie od tego, jakim sprzętem dysponują i połączenie, z jakim środowiskiem chcą nawiązać.

<p>Loading...</p>