Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
2.01.20183 min
Bulldogjob

Bulldogjob

WarszawQA #20. Laboratorium urządzeń mobilnych.

Zobacz proces projektowania LUM i dowiedz się, jak zwykły tester przeniósł się z pojedynczego komputera osobistego na obsługę serwerów.

WarszawQA #20. Laboratorium urządzeń mobilnych.
Gościem WarszawQA będzie Piotr Wicherski, Starszy Inżynier Testów Oprogramowania w Allegro.pl. W branży mobilnej działa od 2008 roku. Zdobywał doświadczenie pracując z firmami takimi jak T-Mobile, Samsung R&D, Allegro i Applause. Administruje grupą Testowanie Oprogramowania na Facebooku.


Prezentacja #1

>> Laboratorium urządzeń mobilnych <<


Nowoczesne narzędzia skutecznie wspomagają proces wytwarzania oprogramowania mobilnego. Pomimo bardzo szybkiego wzrostu popularności aplikacji i stron mobilnych, dojrzałość narzędzi i procesów jest wciąż na niższym poziomie niż w przypadku chociażby stron web. Już w maju 2015 roku raport Google inc. ostatecznie potwierdził, że liczba wyszukiwań mobilnych jest większa niż tych wykonywanych z komputerów osobistych.

Jednym z najbardziej odstających obszarów jest testowanie mobilne. Narzędzia są niedojrzałe, a sam proces i kryteria wymagają jeszcze sporo pracy. Prezentacja jest zbiorem pomysłów i sugestii, ma na celu wprowadzenie w proces tworzenia projektu i budowania własnego laboratorium urządzeń mobilnych. Laboratorium urządzeń mobilnych ma być wsparciem procesu wytwarzania oprogramowania. Potencjalnie jest w stanie załagodzić jedne z głównych problemów, które napotykają testerzy w trakcie testowania aplikacji i stron mobilnych takich jak: fragmentacja, wysoki koszt urządzeń czy rozproszenie zespołów.

Przejdziemy przez wszystkie etapy procesu tworzenia laboratorium, od planowania, poprzez konfigurację środowisk po utrzymanie urządzeń. Nie zapominając o potencjalne, który niesie ze sobą posiadanie LUM. W trakcie prezentacji przedstawię proces projektowania i tworzenia LUM dla urządzeń opartych o system Android.

  • Czym jest koncept laboratorium urządzeń mobilnych
  • Jakie potencjalne zyski za sobą niesie
  • Problemy i wyzwania w trakcie tworzenia farmy
  • Fragmentacja urządzeń
  • Koszt urządzeń
  • Potencjalne zalety posiadania własnego LUM
  • Potencjalne wady posiadania własnego LUM
  • Analiza rozwiązań
  • Możliwości rozwoju


Prezentacja #2

>> Jak przypadkiem wpadłem w TestOps <<


Pewnego dnia wpadłem na pomysł stworzenia czegoś nowego w firmie, w której pracuję. Stworzyłem projekt, przedstawiłem go wraz z założeniami i raportem moim przełożonym. Pomysł z założenia był prosty: wziąć komputer, podłączyć do niego kilka urządzeń i tym samym usprawnić proces automatyzacji testów aplikacji mobilnych w firmie. Brzmi prosto, prawda? Projekt się spodobał, otrzymałem zielonego światło, własny projekt i programistę do pomocy! Tak rozpoczęła się historia powstawania laboratorium urządzeń mobilnych.

Chciałbym opowiedzieć Wam historię o tym, jak prosty w założeniach pomysł przerodził się w realiach dużej firmy w ogromne wyzwanie dla małego dwuosobowego zespołu wprowadzając pracę testera na całkiem nowe tory.

Poznasz historię przejścia z pojedynczego komputera osobistego na obsługę serwerów z perspektywy testera aplikacji mobilnych. Porzucenia graficznego interfejsu użytkownika na rzecz linii komend linuxa server. Jednego telefonu na rzecz kilkudziesięciu. Gdzie problemy z własnym antywirusem zmieniają się w problemy bezpieczeństwa wewnętrznej infrastruktury, a awaria jednego telefonu może zniszczyć cały budynek.

Wtorek, 9 stycznia.
Startujemy o 18:00 w siedzibie firmy Aviva, przy ulicy Inflanckiej 4b (metro Dworzec Gdański), wejście od Green Caffe Nero - 7 piętro.
Po prezentacjach zapraszamy chętnych i wytrwałych na networking, nieformalne rozmowy przy dobrym piwie w Pub Trend, Zygmunta Słomińskiego 17.

Więcej informacji i zapisy na meetup tutaj.


WarszawQA – Warsaw Quality Assurance Group, to inicjatywa dedykowana osobom związanym z obszarem zapewnienia jakości oprogramowania: testerom, inżynierom jakości oprogramowania, menedżerom QA, oraz analitykom biznesowym i systemowym, właścicielom produktów oraz kierownictwu projektów.


------------------------

Piotr Wicherski

Starszy Inżynier Testów Oprogramowania w Allegro.pl. Certyfikowany tester oprogramowania oraz pasjonat urządzeń mobilnych. W branży mobilnej działa od 2008 roku. Testował mobilne – moduły, urządzenia, aplikacje i systemy operacyjne. Zdobywał doświadczenie pracując z firmami takimi jak T-Mobile, Samsung R&D, Allegro i Applause. Administruje grupą Testowanie Oprogramowania na Facebooku. Poza pracą zawodową czynnie wspiera organizacje i działania mające na celu propagowanie wiedzy i dobrych praktyk z obszaru jakości oprogramowania. Członek Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych. Mentor, prelegent i organizator przy takich wydarzeniach jak TestWarez, TestingCup, Agile & Automation Days czy Automation Guild. Prowadzi też zajęcia z testowania aplikacji mobilnych w Warszawskiej Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Vice-chair grupy roboczej pracującej nad nowym sylabusem ISTQB Mobile.
<p>Loading...</p>