Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
1.12.20226 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Work-life fit - nowy trend na rynku pracy

Sprawdź, na czym polega work-life fit, czy Polska jest gotowa na ten trend i jakie niesie ze sobą korzyści dla pracownika.

Work-life fit - nowy trend na rynku pracy

Ostatnio pozwalam sobie szperać po zagranicznych trendach dotyczących rynku pracy. W moim międzynarodowym kociołku pojawił się nowy przepisy na idealny model pracy, czyli “work-life fit”. Jest tak fajny, że otrzymał aż 3 synonimy, czyli "work-life integration", "work-life integrity" oraz "work-life blending".

Aby rozsmakować się w tym nowym odkryciu, polecam sięgnąć do lodówki po szklankę mrożonej herbaty, lemioniady czy innego boskiego napoju, ponieważ będzie zahaczać o gorące tematy.

Czy jest work-life fit?

Work-life fit / work-life / work-life integration / work-life blending skupia się na potrzebach pracownika i elastycznego podejścia do godzin pracy. Świetne rozwiązanie dla pracowników, którzy potrafią zarządzać swoimi zadaniami i wrócić do nich po kilku godzinach przerwy np. załatwiając coś w środku dnia w urzędzie.

Według niektórych to wydajniejsze rozwiązanie, ponieważ pozwala pracownikowi na wdrożenie job craftingu i wykorzystywanie pełni swojego potencjału na swoich zasadach, bez konieczności rezygnowania z przyjemności życia osobistego.

Pomysłodawcą work-life fit jest Donny Shimamoto, który słusznie zauważył, że ludzie są różni, dlatego jedni do spełnienia potrzebują wymagających procesów, a inni znajdują radość w codziennych posiłkach z rodziną, dlatego praca jest tylko narzędziem do przeżycia.

Parafrazując, zaleca skupiać się na jakości życia i wykonywanej pracy, a nie ilości odhaczonych tasków. Szczególnie po pandemii ta równowaga została zaburzona, dlatego wymaga swoistego treningu -> fitnesu. W końcu to Tobie powinno zależeć na Twoim dobrostanie i stosowaniu w życiu założeń wellbeing.

Różnica między work-life fit, a work-life balance

Zdania są podzielone, ponieważ jedni twierdzą, że to doskonalsza forma work-life balance, a drudzy twierdzą, że to jej całkowite przeciwieństwo. 

Work-life balance ma umożliwić pracownikom odcięcie życia prywatnego od zawodowego, by uniknąć przepracowania. Przyznasz, że to ciekawe założenie, gdy Polacy to jeden z najdłużej pracujących narodów w Europie, a w obecnej sytuacji ekonomicznej coraz więcej ludzi szuka dodatkowej pracy po godzinach, by powiązać koniec z końcem.

Można uznać, że work-life balance sprzyja osobom, które lubią stabilność w życiu i cenią sobie np. stałe godziny pracy, czy organizację zadań według klucza przełożonego. Dla tych, którzy lepiej ogarniają się w pozornym chaosie żonglując zadaniami według swoich potrzeb powinni korzysać z work-life integration.

Jako ciekawostkę dodam, że 30.11.22 r. na miesiąc przed wprowadzeniem nowych zapisów do kodeksu pracy z dyrektywy work-life balance w sejmie podjęto dyskusję o wydłużeniu limitu pracy zdalnej dla pracownika oraz uwzględnieniu "prawa do odłączenia się pracownika". Docelowo ma to ukrócić przekraczanie czasu pracy przez pracodawcę np. w formie telefonów po godzinach czy oczekiwania aktywności i odpowiedzi na maila wieczorem.

Praca zdalna w 2022 r.

Według analizy SW Research dla Talent Place tylko 10% firm pozwala pracownikowi samodzielnie wybrać najdogodniejszy dla siebie model pracy. W niektórych specjalizacjach (w tym w IT) ta tendencja rośnie do 39%. 


Model pracy w Polsce:

  • praca zdalna - 25%,
  • hybrydowa - 18%,
  • godziny pracy ustalone przez pracodawcę - 61%,
  • wybór ram czasowych pracy - 30%.


Według naszego Badania Społeczności IT 2022 na szczęście tylko 16% ankietowanych musi pracować stacjonarnie. Prawie połowa specjalistów IT wskazała, że preferuję pracę na swoich warunkach w domu lub w dowolnym miejscu na świecie.

Co ciekawe 51% ankietowanych chce pracować wyłącznie zdalnie. W porównaniu do 2021 r. zainteresowanie pracą hybrydową spadło o 9 punktów procentowych. Mając na uwadze powyższe, raczej nikogo już nie dziwi, że elastyczność w branży IT jest jednym z kluczowych kryteriów niezbędnych do podjęcia decyzji o zmianie miejsca pracy.

Kliknij, aby powiększyć.

Od stycznia 2023 r. do kodeksu pracy wjadą wreszcie przepisy dotyczące pracy zdalnej, w tym nowe obowiązki pracodawcy, zakaz dyskryminacji pracownika ze względu na formułę pracy, czy pokrywanie częściowo kosztów za media.

Korzyści work-life fit dla pracownika

Elastyczne podejście pozwoli każdemu skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. W czasach cyfrowego nomadyzmu, rosnącej świadomości otaczającego nas świata i jego mechanizmów (woke culture), zyskującego na popularności nurtu lying flat nie dziwne, że pracownicy chcą dostosowywać pracę do siebie.


Elastyczne podejście pozwoli pracownikowi m.in. na:

  • zwiedzanie świata w ramach workation,
  • realizacja marzeń o życiu w innym miejscu (np. przeprowadzka na wieś),
  • spełnianie się w roli rodzica — większa szansa na dostosowanie grafiku dnia, do obowiązków rodzicielskich,
  • możliwość podjęcia nauki — wiele kursów/webinarów branżowych odbywa się w godzinach pracy,
  • większa elastyczność w realizowaniu swoich pasji,
  • w przypadku świeżo upieczonych matek praca kilka godzin w tygodniu pozwoli szybciej powrócić na rynek pracy,


Elastyczne podejście, gwarancja bezpieczeństwa zatrudnienia, wyrozumiałość przełożonych i pracodawcy  w połączeniu z ideą work-life fit sprawia, że pracownicy są w lepszej kondycji psychicznej, dzięki czemu będą mniej narażeni na wypalenie zawodowe

Work-life integration w praktyce

Obiecałam przykłady wykorzystania tej koncepcji w codziennym życiu, zatem oto i one:

  • Spacer z psem ze zwierzakiem pomiędzy pracą.Z własnego doświadczenia wiem, że to żadna frajda w zimę wyjść na spacer  po lesie z psem po 17:00, gdy ciemnica za oknem straszna.
  • Jak na sprawną biurokrację przystało większość spraw urzędowych możesz załatwić osobiście przy okienku w godzinach, które nakładają się z pracą zarobkową. Dzięki work-life fit możesz wyskoczyć, ogarnąć papiery i wrócić do roboty bez marnowania dnia wolnego.
  • Życie bywa nieprzewidywalne, dlatego z dnia na dzień może się nam rozchorować dziecko, przez co musisz zostać w domu lub chcesz wyskoczyć na chwilę do lekarza na wizytę kontrolną.

Czy nowy trend przyjmie się w Polsce?

Na ten moment przeprowadzono jeszcze za mało badań w tej dziedzinie, by przekazać Ci wiążącą informację. Wcześniej wspomniana analiza SW Research wykazała, że niektórzy obawiają się chaosu w planie dnia i zarządzaniem swoim czasem efektywnie. Proponują wprowadzenie work-life fit stopniowo poczynając od elastycznych godzin pracy, przez konkretne i precyzyjne cele dla pracownika po poprawienie atmosfery w firmie.

Uwzględniając postulaty o workation czy 4-dniowy tydzień pracy, który opiera się w dużej mierze na zaufaniu do pracownika — mam pewne wątpliwości, czy Polska jest gotowa na trend work-life integration. Z drugiej strony przez pandemię wiele osób wyrobiło sobie takie nawyki i niekoniecznie potrafi przestać sprawdzać maila służbowego w wolnym czasie.

Czy uda się znaleźć złoty środek, by ostatecznie się nie przeciążyć pracą umysłową i cieszyć się życiem?

Dla podkreślenia wagi elastyczności pracy w naszych czasach dodaję bonus z raportu LinkedIna.

LinkedIn o rynku pracy

Metoda na “Muska” polegająca na zmuszeniu pracowników do powrotu do pracy w biurze kosztowała go kilka milionów dolarów. Również w zakresie pracy zdalnej i hybrydowej kulejemy, a statystyki są nieubłagalne.

Wedlug 2022 Global Talent Trends w porównaniu do 2019 roku na Linkedinie w 2021 r.  pojawiło się aż 83% więcej stanowisk z frazą “elastyczność”. Same posty z tym wyrazem zwiększały zaangażowanie czytelników na profilu firmowym o 35%.

Co ciekawe na przestrzeni tych 2 lat wzrosło o 67% zaangażowanie użytkowników w postach dotyczących kultury organizacyjnej. Pracownicy świadomie wybierają miejsce pracy, zatem to pracodawca musi udowodnić, że panuje w firmie fajna atmosfera, a pracownicy są dobrze zaopiekowani.

Pamiętaj, że praca polega na wykonywaniu zadań zleconych przez pracodawcę, za które otrzymujemy należne nam wynagrodzenie. Czasy niewolnictwa mamy na szczęście już dawno za sobą, dlatego szanuj siebie, swój czas i zdrowie.

Jeśli jakimś cudem nie obserwujesz naszego profilu na Linkedinie — koniecznie to nadrób 👇


Obserwuj Bulldogjob na Linkedinie

Co myślisz o tym trendzie? Czy sprawdzi się w polskich realiach? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

<p>Loading...</p>