Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
11.04.20193 min
Michael Litwin

Michael LitwinIT Content Writer

Wyniki badania Stack Overflow 2019

Sprawdź, najbardziej interesujące wnioski, które przynosi tegoroczny raport Stack Overflow 2019

Wyniki badania Stack Overflow 2019

Wczoraj Stack Overflow opublikowało wyniki na rok 2019 swojej corocznej ankiety deweloperów. W tym roku ankietowano prawie 90 tysięcy deweloperów i użytkowników Stack Overflow z całego świata. Tegoroczną ankietę udało się skrócić do 20 minut, a mimo to jej wyniki dają bogatsze wnioski niż w zeszłym roku.

W pierwszej części wyników ankiety, jej twórcy sami zwracają uwagę na kluczowe wnioski. Przede wszystkim, że Python to najszybciej rozwijający się język programowania, który ponownie uplasował się wysoko w ankiecie, wyprzedzając w tym roku Javę i stając się drugim najbardziej cenionym (przez aż 73.1% ankietowanych) językiem. Jako ciekawostka — ponad połowa ankietowanych twierdzi, że napisała swój pierwszy kawałek kodu jeszcze przed szesnastym rokiem życia, choć to doświadczenie różni się w zależności od kraju i płci.

Specjaliści DevOps wciąż należą do najlepiej opłacanych i często najbardziej doświadczonych, są też najbardziej zadowoleni ze swojej pracy.

Niektóre z wyników ankiety raczej nie są zdziwieniem dla bacznych obserwatorów. Python zyskał w tym roku na popularności, ale wciąż plasuje się na tym samym miejscu w ankiecie (zeszłoroczna traktuje HTML i CSS osobno, tegoroczna razem — stąd przeskok Pythona na czwarte miejsce).

Nieco więcej deweloperów nazwie się w tym roku full-stackami (53.8%), czyli wystarczająco by stworzyć większość. W zeszłym roku więcej było back-end deweloperów (57.9%).

Wygląda na to, że w tegorocznej ankiecie wzięło udział dużo więcej doświadczonych deweloperów niż w zeszłym. W zakładce demografia zobaczymy, że największa grupa w tym roku (31.0%) to deweloperzy z ponad 5-letnim stażem (w zeszłym roku największą grupą byli deweloperzy ze stażem 3-5-letnim - 24.8%). Przeglądając ankietę, nasuwa się myśl, że ci sami deweloperzy są w tym roku zauważalnie bardziej doświadczeni.

Niewiele jest zmian, jeśli chodzi o ulubione narzędzia. W popularnych narzędziach znalazło się parę nowych bibliotek i frameworków. Ciekawostką jest, że Pandas znalazł się na czwartym miejscu ulubionych bibliotek (wybrany przez 12.7% ankietowanych), podczas gdy w zeszłym roku nawet nie było go na liście.

Go znacznie podskoczył w tym roku, jeśli chodzi o najbardziej opłacalne technologie, z $66k do $80k globalnie i $110k do $136k w USA, i w obydwu przypadkach plasuje się na trzecim miejscu, zyskując aż sześć miejsc w jeden rok. Odwrotnie stało się z zeszłorocznym faworytem Erlang, który spadł kilka pozycji w dół, choć jest w tym roku wart aż $25k więcej (W stanach aż $135k rocznie). Niemniej jednak wszystkie z topowych, dobrze płatnych umiejętności, są w tym roku warte przynajmniej kilkanaście tysięcy dolarów więcej. Najwięcej w tym roku zarabia Scala ($143k w Stanach i $78k globalnie) oraz Clojure ($139k w Stanach oraz $90k globalnie). W top 10 najlepiej płatnych języków, aż 5 z nich to języki funkcyjne.

Ciekawostką jest podejście do rozróżnienia demograficznego ankietowanych. Stack Overflow postarało się w tym roku zwrócić uwagę na przekrój płciowy, seksualny i kulturowy ankietowanych. Cytując wprost twórców ankiety:

Pomimo szerokiego zasięgu naszego badania i możliwości zbierania cennych wniosków, uznajemy, że nasze wyniki nie reprezentują równomiernie wszystkich w społeczności programistów. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, aby Stack Overflow było przyjazną, inkluzywną i zróżnicowaną platformą. Dążymy do tego, co znajduje odzwierciedlenie w naszej próbie badawczej. Jesteśmy zobowiązani do rozbudowania naszych działań, które podjęliśmy w 2018 r. I poprawy metodologii w każdym obszarze w tym roku. Niektóre wyniki naszego badania to bezpośredni wynik tych wysiłków.

Wiele z wyników ankiety można wyświetlić osobno pod kątem płci lub wyróżnić wyniki zebrane wśród rzadko reprezentowanych grup społeczności deweloperskiej.

Wyniki ankiety możecie zobaczyć tutaj, a tutaj parę słów metodologii.

<p>Loading...</p>