Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
21.05.20215 min
Paulina Baszak

Paulina Baszak Content Marketing SpecialistKodilla.com

Zrób to dobrze, czyli od jutra zaczynam programować

Dowiedz się, czego unikać, a na które rozwiązania się zdecydować, na początku przygody z programowaniem.

Zrób to dobrze, czyli od jutra zaczynam programować

"Kilkanaście tygodni wystarczy, aby zdobyć kompetencje Junior Front-end Developera." To zdanie często wywołuje prawdziwą furię u Senior Programistów. “Przecież nikt nie przyjmie do pracy programisty bez doświadczenia”,  “Nie można nauczyć się programowania w tak krótkim czasie” - mówią. A jednak okazuje się, że można.

Każdy z nasz zapewne spotkał się z cudownymi sposobami na szybkie zdobycie konkretnej wiedzy. Nauka angielskiego podczas drzemki, poznanie sekretu inwestycji finansowych w jeden weekend, zmiana życia po przeczytaniu jednej książki? Takich rewelacji jest wiele, więc nieufność wobec tego rodzaju zapewnień jest zrozumiała. Dlatego właśnie przed wyborem formy nauki, trzeba zapoznać się z faktami i zgłębić temat dokładnie.

A jak wyglądają sposoby na naukę programowania?

Programowania nauczą mnie w szkole

Może nauczą, a może nie :) Zacznijmy od szkoły podstawowej, w której lekcje informatyki nie są skoncentrowane na nauce kodowania. Podobnie jest w szkole średniej. Do tego nauka w dwudziestoosobowej klasie też nie sprzyja odkrywaniu talentów. Choć na pewno pomoże poznać zasady logiki - w programowaniu to ważne.

Po szkole średniej głodny wiedzy i wyzwań możesz ruszyć na techniczną szkołę wyższą. Tam rzeczywiście mogą nauczyć Cię teorii związanej z programowaniem, ale poznania samych języków programowania po prostu się wymaga. Średnio studia zajmują 5-6 lat, więc jeżeli masz 18 lat i zastanawiasz się właśnie co robić w życiu - studia mogą być dobrą opcją. Jednak jeśli nie masz tyle czasu na naukę, to pojawia się problem. Nikomu nie uśmiecha się przebranżowienie trwające 6 lat… Do tego pozostaje pytanie, czy po tylu latach nauki tytuł magistra da gwarancję pracy?

Teoria jest ważna, jednak praktyka znacznie ważniejsza. Trzeba by intensywnie pracować już w trakcie studiów nad własnymi projektami do portfolio. Samo studiowanie to za mało.

Programowania nauczę się za darmo

Rzeczywiście wiedza jest w zasięgu ręki. Książki, kursy online, tutoriale, e-booki. Korzystanie z nich to świetny sposób na poznanie podstaw, niektórych ciekawych rozwiązań, podpowiedzi innych programistów.

Jednak jeśli celem jest otrzymanie pracy w tym zawodzie - samodzielna nauka może nie wystarczyć. Przy wiedzy z Internetu i samodzielnych kursach internetowych, jest jeszcze jedna pułapka - początkujący może nie wiedzieć, na jakim poziomie poznał już język programowania i powiązane z nim technologie (frameworki, biblioteki, narzędzia itp.). Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku kursów samodzielnych, które atakują komunikatami o kolejnych sukcesach, odznakami i procentami znajomości języka. Na rozmowie kwalifikacyjnej może się okazać, że znasz teorię, ale nie potrafisz jej wykorzystać. Do tego brak znajomości realiów branży IT, stres i poczucie niepewności pogarszają sytuację.

W przypadku nauki programowania potrzeba doświadczonego programisty, który może zrobić code review, wskazać błędy, podpowiedzieć i pokazać, jak to się robi w firmach z prawdziwymi klientami.

Dochodzi jeszcze kwestia wyłowienia z ogromu materiału dostępnego w internecie i książkach tylko tych wartościowych informacji. Trudno jest ocenić, co dokładnie się przyda, które rozwiązania są już przestarzałe, a czego naprawdę używa się w firmach IT.

Samodzielna nauka zawsze sprzyja rozwojowi. Warto być na bieżąco z trendami. Jednak chyba każda osoba ucząca się w domu wie, że to droga pełna ślepych uliczek. Kryzys może nastąpić, gdy utknie się na jakimś problemie na całe tygodnie i trudno jest pójść dalej z materiałem. Powiedzmy sobie szczerze - to samo zadanie możesz spotkać w przyszłości, więc nie możesz od niego uciec.

Niemniej jednak samodzielne uczenie się programowania wzbudza respekt. To swoista podróż w nieznane, która wymaga czasu, samozaparcia, motywacji i determinacji.

Programowania nauczę się od innych

Tak! To jest dobra droga. Najlepiej uczyć się od doświadczonego programisty, który poprowadzi Cię przez ten kosmos kodów i dziwnych znaczków. O tym, gdzie takiego chętnego do pomocy znaleźć - poniżej.

Jeżeli nie masz najlepszego kolegi na świecie - programisty, który będzie tłumaczył Ci zasady programowania, zadawał zadania praktyczne i je sprawdzał, pozostają webinary i grupy/fora dla webdeveloperów.

Webinary są dobrym sposobem na wdrożenie się w temat kodowania i pracy jako programista. Bardzo często Senior Developerzy opowiadają o ciekawych rozwiązaniach w kodzie, podają wskazówki, mówią o tym, co można robić, a czego nie powinno się robić, zachowując dobre praktyki programowania. Jest to nauka uzupełniająca i podsumowująca już zdobyta wiedzę. Warto korzystać z webinarów (często darmowych) i rozwijać swoje umiejętności.

Grupy i fora dla Web-developerów to z pewnością nie jest sposób nauki od zera do Web-developera. Ale w każdym stopniu znajomości programowania warto szukać informacji u osób już programujących. Nikt nie udzieli tak dobrych rad, jak doświadczony programista, który miał ten sam problem, co Ty! Są grupy dla developerów na Facebooku lub fora, na których można znaleźć odpowiedzi w temacie programowania (warto zapamiętać forum Stackoverflow).

Kto bogatemu zabroni, czyli zapisuje się na bootcamp

Nowe technologie to nowe rodzaje edukacji. I nie ma co się dziwić - informatyka w szkole ma mało wspólnego z programowaniem, studia trwają kilka lat i raczej nie są dostosowane do polskiego rynku pracy. Dlatego też pojawia się coraz więcej szkoleń i bootcampów programistycznych. Bootcamp to po prostu intensywne szkolenie zawodowe, które umożliwia zdobycie kompetencji Junior Programisty. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu metody praktycznej nauki - wiedza zdobywana podczas szkolenia jest od razu wykorzystywana w tworzeniu samodzielnych projektów, które można włączyć do portfolio.

Prawie zawsze w przypadku przeglądania bootcampów pojawia się pytanie: “Dlaczego to szkolenie tyle kosztuje?” - A odpowiedź jest prosta: bo jest tego warte.

Biorąc pod uwagę, że kursant ma do dyspozycji dedykowanego Mentora (to jest właśnie ten doświadczony programista, który poprowadzi Cię przez naukę programowania), czat z innymi programistami i kursantami, pomoc Koordynatora ds. Zatrudnienia i gwarancję pracy - to nie może kosztować kilkaset złotych.

Dlatego, aby nie dać się oszukać i nie tracić cennego czasu, najlepiej jest dobrze przeanalizować ofertę bootcampów programistycznych. Lepiej jest zainwestować w kilkumiesięczną naukę z gwarancją pracy, niż uczyć się teorii i modlić się o zaproszenie na rozmowę o pracę.

Podsumowanie

To są nasze doświadczenia i rekomendacja kursów online w Kodilla. W rok od startu zdobyliśmy tytuł Najlepszej Szkoły Programowania 2016 przyznany przez portal edukacyjny Edutorial. 

PS: Przypis od Bulldogja :)- Wspieramy wszelkie inicjatywy rozwoju w IT, jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu w Kodilli, napisz do nas na [email protected] - dostaniesz od nas kod rabatowy na wybrane przez Ciebie szkolenie.

<p>Loading...</p>