Junior Java Developer

#sapiens #java #juniorjava

Sapiens Software Solutions Poland Sp. z o.o.
Junior
Rekrutacja online
Umowa o pracę
Szczecin Gdynia Katowice
Praca zdalna
10%
Płatny urlop
According to the Polish Labour Law

Opis projektu

Sapiens International Corporation (NASDAQ and TASE: SPNS) is a leading global provider of software solutions for the insurance industry, with a growing presence in the financial services sector. We offer integrated core software solutions and business services, and a full digital suite for the property and casualty/general insurance; life, pension, and annuities; and reinsurance markets. Sapiens also services the workers’ compensation and financial and compliance markets.

Our portfolio includes policy administration, billing, and claims; underwriting, illustration and electronic application; reinsurance and decision management software. Sapiens’ digital platform features customer and agent portals, and a business intelligence platform. With a 30-year track record of delivering to more than 500 organizations, Sapiens’ team of over 3,400 operates through our fully-owned subsidiaries in North America, the United Kingdom, EMEA, and Asia Pacific. For more information: www.sapiens.com.

Twoje zadania

  • Sapiens P&C Division is looking for experienced Java Developer to join our delivery group, developing a complex information system, using Java Enterprise Edition.
  • End to end implementation of customer projects, including UI, SQL data model and business logic implementation for customers across the world
  • Development of interfaces with external systems (web services, other technologies

Kogo szukamy?

  • Up to 1 year of experience in Java Enterprise Edition programming
  • Development using a complex data and domain models – Large scale DB tables
  • EJB, SQL, Hibernate
  • Ability to translate functional requirements to technical design and development tasks
  • Relevant degree
  • Team player with excellent communication skills
  • Excellent English skills (reading, writing, speaking)

Advantage:

  • Experience with application server: WebLogic / WebSphere / JBoss
  • Experience working with Oracle, DB2, MSSQL (all or one of them)

Umiejętności
Java
Hibernate
SQL
Zarządzanie projektami
Metodyka
Agile / Iterative Waterfall
Decyzje architektoniczne podejmuje
CTO
Technologię wybiera
CTO
Software do zarządania projektami
JIRA
Możliwość zmiany projektu
Skład zespołu projektowego
5
Programiści
1
Project Managerowie
8
Testerzy
1
Designerzy
Praca z kodem
Code review
Pair programming
Testowanie
Testy jednostkowe
Testy integracyjne
Testy systemowe
Testy wydajnościowe
Testowanie manualne
Automatyzacja testów
CI
Narzędzia
Laptop
Komputer stacjonarny
Dodatkowy monitor
Słuchawki
Osobista szafka
System operacyjny
Środowisko pracy
Przełożony techniczny
Open space
Dress code
Elastyczne godziny pracy
Wyjazdy służbowe
7 - 10
Godziny pracy biura
Podział czasu pracy
Nowe funkcje
70%
Bug fixing
15%
Samorozwój
5%
Wsparcie klienta
5%
Spotkania
3%
Dokumentacja
2%
Opieka medyczna
  • Pakiet medyczny
  • Pakiet medyczny dla rodziny
Pakiet sportowy
  • Pakiet sportowy
Kuchnia
  • Zimne napoje
  • Gorące napoje
  • Owoce
  • Przekąski
Rozwój
  • Szkolenia
Parking
  • Parking dla samochodów
  • Parking dla rowerów
Inne
  • Imprezy integracyjne
  • Pokój relaksu

Proces rekrutacji

HR Interview, On-line Test, Interview with Manager

Katowice, Szczecin, Gdynia, Łódź, Warszawa 250
Technologie i umiejętności
  • JAVA
  • JPA
  • Hibernate